Diskriminant analizi ve bir işletme problemine uygulanması
  1. Tez No: 11553
  2. Yazar: TUBA YAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, oldukça yararlı ve kullanışlı bir istatistiksel tahmin tekniği olan diskriminant analizi konusu ele alınmıştır. Çalışmamızdaki asıl amaç, diskriminant analizinin ne olduğu, hangi istatistiksel ve matematiksel temellere dayandığı ve nasıl uygulanacağı sorularını cevaplamaktır. Birçok bilim dalında olduğu gibi işletmecilik biliminde de sık sık karşımıza çıkan bir problem, iki veya daha fazla gözlemler grubunu birbirinden ayırmak ve herhangi bir gözlemin bu gruplardan hangisine ait olduğunu belirlemektir, İşte bu problemi çözmeye yarayan teknik,“Diskriminant Analizi Tekniği”olarak adlandırılmaktadır. Diskriminant analizi, kullanım alanlarının çeşitliliğine ve uygulanmasındaki kolaylığa karşın, yerli literatür de gerektiği ölçüde ele alınmamış bir tekniktir. Yüksek lisans tezi olarak bu konunun seçilmiş olmasındaki asıl amaç, sözkonusu tekniği tanıtmak ve çeşitli işletme problemlerinin çözümünde kolayca uygulanabilecek ve oldukça sağlıklı sonuçlar verebilecek bir sayısal yöntemi ortaya koymaktır. Bu amaçla öncelikle geniş bir literatür taraması yapılmış ve yabancı literatürden konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinilmiştir. Bu bilgilerin derlenmesi ve sistematik bir biçimde açıklanması aşamalarını takiben, tekniğin işletmecilik alanındaki kullanımına birörnek verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
AB.STRACT In this thesis, discriminant analysis which is quite efficient statistical technique of estimation has been studied. The main propose of the study is to answer ques tions of what discriminant analysis is, on which statisti cal and mathematical basesit is based and how it is applied. As it is in many scientific areas, in management stu dies, we face the problem to discriminate between two or more groups and to estimate which groups any observation is belong to. The technique that is efficient to tackle this sort of problems is called“discriminant analysis”. In contrast to it is efficiency, discriminant analysis has not been given on Turkish literature it is due to popu larity in applications. In this study, at first, the literature on this subject has been searched. Than the technique has been explained rather in detail. An example from management science has also been given.