Tüketicilerin yeni teknolojileri benimsemelerinin teknoloji kabul modeli boyutları itibarıyla incelenmesi: Mobil ödeme sistemleri üzerine bir araştırma
Examining new technology adoption in terms of the determinants of technology acceptance model: A research on mobile payment systems
- Tez No: 592918
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu araştırmada tüketicilerin teknoloji kullanımına yönelik davranışsal niyetine ve niyete etki eden algılarına odaklanılmaktadır. Yapılan araştırmayla, tüketicilerin, teknolojileri kullanma davranışını gerçekleştirmeden önce zihinlerinde oluşan algıların teknoloji benimseme sürecindeki rollerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın motivasyonu ve temel problemi yeni teknolojiler söz konusu olduğunda, kullanıcıyı teknoloji kullanımına iten ve uzaklaştıran faktörlerin neler olduğunun belirlenebilmesidir. Buna göre, bu araştırmada mobil ödeme sistemlerine yönelik kullanıcıları harekete geçiren algılar belirlenmiş ve buna bağlı yapısal bir model oluşturulmuştur. Modelin oluşturulma sürecinde, literatürdeki davranışsal teoriler ve teknoloji kabul modelleri dayanak oluşturmuştur. Çevrimiçi anket metoduyla veriler toplanmış ve bunun sonucunda 485 kişilik örnekleme erişilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi uygulaması için, ölçüm modelinin geçerliliğine ilişkin doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, model uyum değerleri, ayırt edici ve yakınsak geçerlilik kriterlerinin kontrolü sağlandıktan sonra karar verilen yapısal model ile yol analizleri yapılmıştır. Elde edilen modelde kullanma niyeti, algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan güven, sosyal etki, algılanan uyumluluk ve algılanan güvenlik değişkenleri yer almaktadır. Araştırma sonucunda yol analizi ile elde edilen sonuçlar doğrultusunda, kullanma niyetini en iyi açıklayan faktörün algılanan uyumluluk olduğu, algılanan güvenin ve güvenliğin diğer algılar üzerinde oldukça etkili olduğu ve sosyal etkinin kullanma niyetini doğrudan etkilemese bile fayda ve kolaylık algıları üzerinde güçlü bir etkisi olduğu bulgularına erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the behavioral intention of consumers and their perceptions affecting this intention. The aim of this study is to examine the roles of consumers' perceptions before technology usage behavior in the process of technology adoption. The motivation and main problem of this research is to determine the factors that drive users to use technology when it comes to new technologies. Accordingly, in this research, user perceptions in terms of mobile payment systems were determined and a respective structural model was formed. In the process of forming the model, behavioral theories and technology acceptance models in the literature formed the basis for this research. Data were collected using online survey method, which resulted in a sampling of 485 people. For the application of structural equation modeling, confirmatory factor analysis was conducted for the validity of the measurement model, and path analysis was performed using the structural model determined after the model fit indices and the discriminant and convergent validity criteria were controlled. The resulting model includes intention to use, perceived usefulness, perceived ease of use, perceived trust, social influence, perceived compatibility and perceived security variables. As a result of this research, it was concluded that the factor which best describes the intention to use is perceived compatibility, perceived trust and security considerably effect the other perceptions, and social influence has a strong effect on perceptions of usefulness and ease of use even if it does not directly affect the intention to use.