Spina bifidalı hastalarda denge ve koordinasyonu arttırcı egzersizler ile bilgisayarlı denge eğitiminin karşılaştırılması
  1. Tez No: 115545
  2. Yazar: ÇİMEN DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİRE ÖZARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çalışmamızda alt torakal lezyonlu spina bifidalı (SB) çocuklarda oturma dengesini arttırmaya yönelik denge/koordinasyon egzersiz programıyla Prokin denge cihazında oturma dengesi eğitim programım karşılaştırdık. Üç yaş ve üzeri 20 SB'li çocuğu çalışmamıza dahil ettik. Kontrol grubunu 10 SB'li çocuk, çalışma grubunu 10 SB'li çocuk oluşturdu. Çalışma grubundaki çocuklara haftada 3 kez 4 hafta boyunca Prokin denge cihazında eğitim verildi. Kontrol grubundaki çocuklar haftada 3 kez 4 hafta boyunca çocuk rehabilitasyon salonunda denge/koordinasyonu arttırmaya yönelik egzersizler çalıştırıldı. Çalışma ve kontrol grubunun her ikisini de tedavi öncesinde ve sonrasında Wee- Fonksiyonel Bağımsızlık Skalası (Wee-FBS), Berg Denge Skalasının (BDS) 5. bölümü olan transferler kısmı ve Prokin denge cihazında değerlendirdik. Wee-FBS'de ve Prokin denge cihazı öne-arkaya ve sağa-sola postüral salınım verilerinde çalışma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulduk. BDS'nin 5. bölümü olan transferler kısmı sonuçlarında çalışma ve kontrol grubunun her ikisinde de istatistiksel olarak anlamlı fark bulamadık. Her iki grupta da tedavi sonrasında çocukların kendine güvenlerinin arttığını, transferlerini daha kısa sürede gerçekleştirdiklerini, ilk kez cihaz kullanan çocukların ambulasyon eğitiminde yürümeyi daha kolay öğrendiklerini, cihaz tecrübesi olan çocukların cihaz kullanımında becerilerinin arttığını gözlemledik. Sonuç olarak, hastalara denge/koordinasyonu arttırmaya yönelik rehabilitasyon programı yanında günümüzde yeni kullanılmaya başlanan bilgisayarlı denge cihazlarının da rehabilitasyon programına dahil edilmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we compared a compututerized balance/coordination exercise program with Prokin balance system to increase sitting balance in spina bifida patients with thoracal lesions. We included 20 spina bifida patients older than 3 years in our study. Control group and study group were both composed of 10 patients. Study group was trained with Prokin balance system 3 times a week for 4 weeks. Control group patients were given exercises to increase their balance/coordination 3 times a week for 4 weeks. We evaluated study and control groups with Wee-Functional Independence Scale (Wee-FIM), 5. division of the Berg Balance Test (BBT) transfers portion and Prokin balance system before and after treatment with Wee-FIM and Prokin balance system. We found statistically significant differences in anteroposterior and lateral postural ossicillation data and Wee-FIM scores between the two groups in favor of study group. There were no statistically significant differences in the transfers portion which is the 5 th division of BBT. After the therapy sessions our obsevations in both groups were as follows: there were improvements in the self-confidence of the children in both groups and transfer time were shorter. Children with braces could use them better and children fitted with braces for the first time learned to use them much more quickly. In conclusion, we may shate that in addition to rehabilitation programs which ate designed to improve balance/coordination, computerized balance system may be included as an adjust.