Bir NBC atağı karşısında ülkemiz için 'Ulusal NBC Savunma ve İlk Yardım Sistemi'nin oluşturulması
Establishment of 'National NBC Defence and First-Aid System' for our country against and NBC attack
- Tez No: 115569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN KARAYILANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
VI. ÖZET BİR NBC ATAĞI KARŞISINDA ÜLKEMİZ İÇİN“ULUSAL NBC SAVUNMA VE İLK YARDIM SİSTEMİ”NİN OLUŞTURULMASI Ülkemizin, nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) silahlara sahip olan ve her an bunları kullanabilme potansiyeli bulunan ülkelerle komşuluk yaptığı çeşitli kaynaklar tarafından doğrulanan bir gerçektir. Olası bu tür bir tehdit karşısında, tüm yurt genelinde bu tür ataklara karşı gerekli önlem ve aktiviteleri ortaya koymak ve bu anlayış çerçevesinde Ulusal NBC Savunma ve İlk Yardım Sistemini oluşturmak ve gerektiğinde bu sistemi uygulamak zorunluluğu doğmaktadır, özellikle NBC silahlarının aynı zamanda çok kısa süre içerisinde kitlesel ölüme ve yaralanmalara neden olması ülkemizin bu sisteme sahip olmasını gerekli kılmaktadır. Yapılan bilimsel değerlendirmeler doğrultusunda, ülkemizin bu Kitle İmha Silahları ile yapılacak bir askeri veya terörist saldırıya karşı üst düzeyde imkan ve kabiliyetlere sajip olmamakla birlikte gerekli çabaları sürdürmekte olduğu kaydadilmektedir. Bu konu çerçevesinde, bir ilk yardım ve tedavi sisteminin oluşturulması, olaya yönelik müdahaleci gruplar arasında organizasyonun ve koordinasyonun planlı bir şekilde gerçekleştirilmesi, NBC savunması kapsamında eğitim faaliyetlerinin icra edilmesi ve uygun istihbarat çalışmalarının yapılması NBC silahlarına karşı uygulanabilecek önemli tedbirler arasında bulunmaktadır. Bu sistem oluşturulurken, öncelikle bu tür bir olayda ülkede görev alması olası mevcut kurum ve kuruluşların saptanması, fonksiyonlarının gözden geçirilmesi, bu savunmada genel olarak yapılması gerekenlerin ortaya konması, bu kurum ve kuruluşların bu bağlamda belli bir yasal zemine oturtularak tanımlanmalarını gerekli kılmaktadır. Bu değerlendirmeler ışığında NBC ajanları ile yapılan bir atağa yönelik olay akış şemalarının ortaya konması, kuruluşlar arasındaki işbirliği ve organizasyonun daha anlaşılır şekilde resmedilmesi olaya verilecek yanıtın daha hızlı gelişmesine, bu da ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarının asgari düzeye indirilmesine neden olacaktır. Bu nedenle, çalışmada sunulan senaryolarla, ülkemiz koşullarına uygun olabilecek müdahale planları ve reaksiyon akış şemalarının, bu sistem içerisinde belli ölçülerde fonksiyonel hale getirilmesi hedeflenmektedir. Sonuç olarak; ülkemizde NBC savunma ve ilk yardım sistemini projelendiren bu tez çalışması ile, Türkiye'de NBC alanında dağınık olan aktivitelerin belli merkezlerde toplanmasına, bilgi birikiminin hayata geçirilmesine ve bu ajanlara karşı oluşturulacak savunma faaliyetlerine belli bir ivme kazandırılacaktır. 143
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY ESTABLISHMENT OF“NATIONAL NBC DEFENSE AND FIRST-AID SYSTEM”FOR OUR COUNTRY AGAINST AN NBC ATTACK Many information sources have verified in various times the fact that Turkey Republic has been neighbouring the countries which possess nuclear, biological and chemical (NBC) weapons and have the potential and possibility of using them against our land at any time. Therefore, our country is faced with the necessity of taking measures and employing activities against attacks for the whole country. Within this conjunction, Turkey is in need of developing a National NBC Defense and First-Aid System and applying it into practice when required. The fact that NBC weapons especially cause mass casualty and death in a short period of time has forced our country to own such a system. However, it has been clear that our country is not adequately prepared and responsive against any covert attack of weapons of mass destruction due to military concern or terrorism. In addition to that, it has been observed that we are not at required level in terms of both legislation and establishments, and facilities for detection, treatment and decontamination. Within this frame, measurements that should be taken against such agents include the establishment of first-aid treatment system and coordination amongst first responders organized for the attack, conductance of training and education about these weapons, and well-organized intelligence network. In this system, the existing organizations in the government or military should be determined, and their functions and roles in this response must be put forward along with the legislative background. In this connection, flow-charts indicating NBC response will give rise to define the real-time coordination and organization between the responding facilities. These algorithms and methods will then develop a rapid response and increase the survey of casualties exposed to such agents. Therefore, the scenario covering the response plan and reaction diagram available for the conditions of our country has been aimed to be functional in occurrence of a real NBC attack. As a consequence, present study projecting a base for NBC Defense and First-aid System in our country will accelerate the defensive facilities which are currently unorganized and put the theoretical basis of information and experiences into practice. 144