Multipl Sklerozis'li hastalarda fizyoterapi ve rehabilitasyonun günlük yaşam aktivitelerine ve yaşam kalitesine etkisi
The Effectiveness of physiotherapy and rehabilitation on acitvity of daily living and quality of life and multiple sclerosis
- Tez No: 115580
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE YALIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmaya kesin Multipl Sklerozis (MS) tanısı konmuş ve İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dah'nda takipte olan ve bugüne kadar hiç fizyoterapi görmemiş 30 MS' li hasta ve bu hastaların kas performanslarını karşılaştırmak için yaş ve cinsleri uygun 30 sağlıklı olgu alındı. Çalışmaya alınan hastalarımızın nörolojik muayeneleri ve özürlülük seviyelerini gösteren EDSS puanlan nörolog tarafından belirlendi. Hastalarımız randomize bir biçimde hastane ve ev grubu olarak ikiye ayrıldı. Güçlendirme, aktif germe, denge, koordinasyon, motor gelişim egzersizleri, gevşeme ve solunum egzersizleri, ambulasyon aktivitelerinden oluşan fizyoterapi programı hastane grubundaki hastalara haftanın 3 günü bizim kontrolümüz altında yapılırken, diğer günlerde de egzersizlere kendilerinin devam etmeleri istendi. Ev programı grubundaki hastalara ise egzersizler öğretilerek kitapçık verildi ve ayda bir kontrollere çağrıldı. Çalışma boyunca hastalarımızın ilaç ve hastalık durumları stabildi. Değerlendirmede ; kas gücü için manuel kas testi ve Biodex izokinetik dinamometre, yetersizlik durumları için Incapacity Status Scale, fonksiyonellikleri ve günlük yaşam aktiviteleri için Barthel Indexi ve Functional Independence Measurement, yorgunluk için Fatique Severity Scale, dengeleri için Berg Balance Scale, ruhsal durumları için Beck Depresyon Sorgulaması ve yaşam kaliteleri için Quality of Life Scale kullanıldı. Bu değerlendirmeler sonunda hastalara egzersiz programlan verildi. MS' lilerin kas performansları sağlıklılarla karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşük bulundu ve hastaların egzersiz programları içinde güçlendirme programına da yer verilmesinin önemli olduğu düşünüldü. Egzersiz sonrası her iki gruptaki hastalarda da yetersizlik ve yorgunluk durumu azalırken; kas gücü, denge, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık ve tüm bunlara bağlı olarak yaşam kalitesi artmıştır. Egzersizin MS'li hastaların tedavisinde önemli bir yere sahip olduğu ve bu hastalarda bağımsızlığı ve yaşam kalitesini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thirty patients with diagnosis of Multiple Sclerosis (MS) in Istanbul University Medical School, Neurolgy Department and who these patients' muscle performances were compared with thirty health people are included in the study. Patients' neurolgical examinations and Expanded Disability Status Scale (EDSS) scors determined by a neurologist. Patients were randomly selected to form hospital group and home exrcises group. Hospital group received strengthing, active stretching, balance, coordination, neuro-devolopment exaercises, relaxing and breathing exercises and ambulation activities, three days in a week. Handbook that includede exercises were given to the patients who were in home exercises group, the exercises were tought and patients called to control once a mounth. The patients' health and medicine conditions were stabil during the study. For assesment ; manuel muscle test, biodex izokinetic dynamometer, Incapacity Status Scale, Barthel Index, Functionel Independence Measurement, Fatigue Severity Scale, Berg Balance Scale, Beck Depression Envantory, Quality of Life Scale were used and exercises programmes were prepared according to the results of these scales. A significant decrease is detected in muscle performance in MS group when compared with health group and it is thaught that exercise group should indued strenghting exercises. Fatigue and incapacity were decreased, muscle strenght, balance and activity of daily living, independence and quality of life were increased after exercises in home exercise and hospital group. As a results; we cocluded that exercise is a efficient for MS patients indipendence and quality of life improves with exercise.