Multiple skleroz hastalarında tampa kinezyofobi-yorgunluk ölçeği'nin güvenirlik ve geçerliliği
The reliability and validity of the tampa kinezophobia-fatigue scale in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 653523
  2. Yazar: BURAK KESE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Multiple Skleroz (MS), demiyelizasyon ve aksonal kayıpla karakterize merkezi sinir sisteminin kronik, inflamatuar bir hastalığıdır. Ön planda beyaz cevherin tutulduğu, korteks ve derin gri cevher çekirdeklerinin de etkilenebildiği fokal demiyelizan plaklarla karakterizedir.Klinik semptomlar genel olarak: spastisite, yorgunluk, kas kuvvet kaybı, tremor, ağrı, duyu bozuklukları, mesane bağırsak problemleri, kognitif bozukluklar, depresyon ve uyku bozukluklarıdır. Hastalar efor sırasında, özellikle yorgunluk, dispne ve diğer klinik semptomlar nedeniyle zayıf egzersiz toleransı gösterirler. Egzersiz toleransındaki azalma hastaların günlük yaşam aktivitelerini sınırlandıran bir faktördür ve hastalığın ilerlemesiyle günlük yaşam aktivitelerindeki performans giderek azalarak yaşam kalitesinin üzerinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Ancak yalnızca hastalığa özgü bulgu ve belirtiler ile fiziksel kapasite yetersizliğini açıklamak mümkün değildir. Öyleki düşük disabilite seviyesine sahip hastalarda bile fiziksel aktiviteden kaçınma davranışı dikkat çekmektedir. Spesifik bir korkudan kaçınma davranışı olan Kinezyofobi,“acı verici yaralanma veya yeniden yaralanmalara karşı kırılganlık duygusundan kaynaklanan aşırı, irrasyonel ve fiziksel hareket ve aktivite korkusu”olarak tanımlanmaktadır. MS'li bireylerde yorgunluğa paralel olarak kinezyofobininde fiziksel aktivite kısıtlılığına neden olabileceği düşünülmektedir. Ancak literatüre bakıldığında MS hastaları için kinezyofobi değerlendirmesinde güvenilir ve geçerli olduğu kanıtlanan her hangi bir ölçek olmadığı gibi diğer hastalık gruplarında güvenilirlik ve geçerliliği yapılmış olan Tampa kinezyofobi- Yorgunluk ölçeğinin MS Hastalarında kullanımı ile ilgili herhangi bir çalışmaya da rastlanmamıştır. Çalışmamızın amacı TSK-F ölçeğinin MS hastalarında geçerlilik ve güvenirliliğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic, inflammatory disease of the central nervous system characterized by demyelination and axonal loss. It is characterized by focal demyelinating plaques in which the white matter is retained in the foreground and the cortex and deep gray matter nuclei are also affected. Clinical symptoms are generally: spasticity, fatigue, muscle strength loss, tremor, pain, sensory disorders, bladder bowel problems, cognitive disorders, depression and sleep disorders. Patients exhibit poor exercise tolerance during exercise, particularly fatigue, dyspnea and other clinical symptoms. The decrease in exercise tolerance is a factor that limits the daily life activities of patients, and with the progression of the disease, the performance in daily life activities decreases and causes adverse effects on the quality of life. However, it is not possible to explain only the signs and symptoms specific to the disease and the lack of physical capacity. Even in patients with low disability levels, physical activity avoidance behavior is noteworthy. Kinezyophobia, which has a specific fear of avoidance behavior, is defined as olan excessive, irrational and physical fear of activity and activity caused by the feeling of fragility against painful injury or re-injury Sp. It is thought that it may cause physical activity limitation in kinesiophobia in parallel with fatigue in individuals with MS. However, there are no studies on the use of Tampa kinesiophobia-fatigue scale in MS patients in other disease groups as well as any scale that has proven to be reliable and valid in the assessment of kinesiophobia for MS patients. The aim of our study was to demonstrate the reliability and validity of the TSK-F scale in MS patients.