Miyofasiyal ağrı sendromunda lazer tedavisinin etkinliği ve tedaviyi takipte termografinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of laser therapy at thermography at the follow up myofascial pain syndrome
- Tez No: 115579
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARAL HAKGÜDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Miyofasiyal ağrı sendromu, kaslarda ve/veya fasyalarda oluşan tetik noktalardan kaynaklanan ve kronik ağrı yapan sebeplerin başında yer alan bir rahatsızlıktır. Miyofasiyal ağrı sendromu tedavisinde lokal anestezik içeren enjeksiyon uygulamaları, spreyle birlikte kasın aktif olarak gerilmesi ana tedavi protokolü içinde yer almaktadır. Lazer tedavisinin analjezik, miyorelaksan, doku onarıcı, immün sistem ve metabolizmayı stimüle edici etkileri nedeniyle, miyofasiyal ağrıya neden olan tetik noktaların tedavisinde etkinliğini araştırmak istedik. infrared termografı, lokal olarak vücut sıcaklığını ölçen bir cihaz olup, tetik noktalarda beklenen endojen ısı artışının lazer tedavisi sonucunda değişimini araştırmak istedik. Çalışmamıza aktif tetik nokta saptanan ve miyofasiyal ağrı sendromu tanısı alan 62 hasta alındı. Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak, birinci gruba 5 Jul/ cm2 dozunda, 10 seans lazer tedavisi ve germe egzersizleri, ikinci gruba germe egzersizleri tedavisi verildi. Tüm hastalar değerlendirme parametreleri olan VAS, algometre ve termografı ile tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden 3 hafta sonra değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECTIVENESS OF LASER THERAPY AT TREATMENT AND THERMOGRAPHY AT THE FOLLOW UP OF MYOFASCIAL PAIN SYNDROME SUMMARY Myofascial pain syndrome, one of the must important reasons of the chronical pain, originates from trigger points at muscles and/ or fascias. Local anesthetic injections and active tension of the muscle with sprays are the main therapy protocols of the myofascial pain syndrome. As it is known that laser therapy has analgesic, myorelaxant, tissue repairing, immun stimulating effects, we tried to analyse its effects at the treatment of trigger points of myofascial pain. Infrared thermography measures local body temparature. We analysed the change at endopen temperature after laser therapy at the trigger points. 62 cases with myofascial pain syndrome at whom active trigger points are detected were included to the study. The patients were randomly divided into two groups. Laser therapy at 5 joule/ cm2 were performed 10 times to the first group with tension exercise. Only tension exercise were performed to the second group. All patients were evaluated with VAS, algometer and thermography before, just after and three weeks after the therapy. All follow -up parameters were significantly better (p< 0.05) at the laser therapy group. This improvement was constant also after three weeks of the therapy. As a conclusion laser therapy at pro per dosage can treat myofascial pain syndrome effectively and thermography can be used as a follow up parameter of this syndrome. 63