Diabetes mellituslu hastalarda diffüz idiyopatik skeletal hiperostozis (DISH) prevalansı
- Tez No: 115583
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ELDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
VIII ÖZET Diffüz idiyopatik skeletal hiperostozis (DISH), diğer adı ile Forestier hastalığı etyolojisi bilinmeyen, orta yaşta ve yaşlılarda görülen yaygın bir iskelet sistemi hastalığıdır. Ligament ve tendon yapışma noktalarında kemik hipertrofisi karakteristiktir. Daha çok torakal omurga tutulmakla birlikte periferik iskelet sistemi de sıklıkla tutulur. Anatomik anormalliklerin fazlalığına rağmen ağrı sıklıkla minimaldir. En belirgin şikayet omurga sertliğidir. DISH tanısı uygun radyolojik inceleme yapılarak konulmaktadır. Hastalarda en sık görülen laboratuvar bulgusu hiperglisemidir. Bu çalışmada, daha önceden diabetes mellitus tanısı konulmuş ve bu nedenle tedavi alan hastalarda DISH prevalansının saptanması amaçlandı. Ayrıca DISH'li hasta grubu ve DISH'i olmayan hasta grubu arasında çeşitli laboratuvar parametreleri ile birlikte serum hemoglobin Aıc, insülin ve insülin like growth faktör-1 düzeylerindeki farklılıklar ve aralarındaki ilişkiler araştırıldı. Bu amaçla 133 diabetes mellituslu hasta ve 133 diabeti olmayan toplam 266 hasta çalışmaya alındı. Diabetes mellitus grubunda % 12, kontrol grubunda ise % 6.8 oranında DISH saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY Diffuse idiopathic skeletal hyperostosis (DISH) or in other words Forestier disease is a common skeletal system disorder without any known etiology seen at the middle age or in elderly. Bone hypertrophy at the attachment point of ligament and tendon is characteristic. Although thoracal vertebra is usually involved; peripheric skeletal system is also the area of involvement. Pain is usually minimal despite the numerous anatomical abnormalities. The most frequent complaint is stiffness at vertebra. DISH is diagnosed by convenient radiological investigations. The most common laboratory finding in these patients is hyperglycemia. In this study we aimed to find out DISH prevalence in patients with previous diabetes mellitus who still receive treatment. Additionally various laboratory parameters together with the differences in serum HbA1c, insulin and insulin like growth factor-1 were investigated between the group having DISH and the group without DISH and the relations between the two groups were also sought. For this purpose a total of 266 patients (133 patients with diabetes mellitus and 133 individuals without diabetes mellitus) were included in the study. DISH ratio was 12 % in the diabetes mellitus group and 6.8 % in the control group (p>0.05).