Diffüz İdiyopatik İskelet Hiperosteozu(DİSH) sıklığı ve özellikleri
Prevalence and characteristics of Diffuse Idiopathic Skeletal Hyperostosis (DISH)
  1. Tez No: 995333
  2. Yazar: BERNA BULUT ATAYETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastanemize çeşitli nedenlerle başvuran ve servikal, torakal ile lomber bölgelerin radyolojik görüntülemeleri yapılan hastalarda Diffüz İdiyopatik İskelet Hiperostozu (DISH) sıklığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca hastaların tıbbi özgeçmişleri ve laboratuvar verileri incelenerek DISH ile ilişkili komorbiditelerin ortaya konması ve hastalığın diğer romatolojik patolojilerle karışmasının önlenmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi poliklinikleri, acil servisi ve yataklı servislerine başvuran toplam 1144 hastanın servikal, torakal ve lomber grafileri DISH ve erken evre DISH açısından değerlendirildi. Romatolojik hastalığı bulunan ve/veya vertebra fraktür öyküsü olan 85 hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 1059 hastanın tıbbi özgeçmişleri ile laboratuvar verileri ayrıntılı olarak analiz edildi. Bulgular: DISH'in özellikle ileri yaşla yakın ilişkili olduğunu gösterildi (p<0,01). Metabolik açıdan, obezite, hiperlipidemi, insülin direnci, diyabetes mellitus, hipertansiyon ve diyabet komplikasyonları hem erken evre hem de klasik DISH gruplarında anlamlı biçimde daha yüksek bulundu (p<0,01). Laboratuvar değerlendirmesinde, özellikle erken evre DISH hastalarında HbA1c ve trigliserid düzeylerinin yükseldiği tespit edildi (p<0,01). Kardiyovasküler açıdan kardiyak hastalık, ateroskleroz, koroner-anjiografi öyküsü, kalp yetmezliği (p<0,05), perkütan koroner girişim ve miyokard infarktüsü öyküsü DISH gruplarında daha sık görüldüğü saptandı (p<0,01). Ayrıca solid organ (p<0,01) ve hematolojik malignite (p<0,05) oranlarının, özellikle klasik DISH grubunda artmış olduğu belirlendi. Renal değerlendirmede nefrolitiyazis (p<0,05), akut ve kronik böbrek hasarı sıklığının anlamlı şekilde yüksek olduğu (p<0,01), ancak kreatinin düzeylerinin gruplar arasında farklılık göstermediği saptanmadı (p>0,05). Bunun yanı sıra aritmi, serebrovasküler olay, Alzheimer ve epilepsi gibi nörolojik durumların da DISH hastalarında daha yüksek oranlarda izlendiği görüldü (p<0,01). BPH, osteoporoz (p<0,01) ve gözle ilgili patolojilerin (p<0,05) artmış olması, DISH'in sistemik bir hastalık olabileceğine işaret etmektedir. Sonuç: Çalışmamız DISH'in yalnızca iskelet sistemi ile sınırlı olmayıp çok yönlü metabolik, kardiyovasküler, nörolojik ve renal risklerle ilişkili komplex bir klinik tablo olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle DISH tanısı alan hastaların kapsamlı sistemik değerlendirme ile izlenmesi klinik açıdan büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to ascertain the prevalence of Diffuse Idiopathic Skeletal Hyperostosis (DISH) among patients who had undergone cervical, thoracic, and lumbar radiographic imaging in our hospital. A secondary objective was to identify comorbidities associated with DISH by evaluating patients' medical histories and laboratory parameters, thereby supporting differentiation from other rheumatologic diseases. Materials and Methods: A total of 1,144 patients presenting to the outpatient clinics, emergency department, or inpatient units of Süleyman Demirel University Research and Training Hospital were evaluated radiographically for DISH and early-stage DISH. A total of 85 patients suffering from rheumatological diseases or a history of vertebral fracture were excluded from the study. The remaining 1,059 patients were assessed using detailed clinical histories and laboratory data. Results: The present study demonstrated a statistically significant association between DISH and advanced age (p<0.01). From a metabolic perspective, obesity, hyperlipidaemia, insulin resistance, diabetes mellitus, hypertension, and diabetes-related complications were significantly more prevalent in both early-stage and classical DISH groups compared to individuals without DISH (p<0.01). Laboratory evaluation revealed that HbA1c and triglyceride levels were particularly elevated in patients with early-stage DISH (p<0.01). From a cardiovascular standpoint, cardiac disease, atherosclerosis, a history of coronary angiography, heart failure (p<0.05), percutaneous coronary intervention, and a history of myocardial infarction were more frequently observed in the DISH groups (p<0.01). Furthermore, the prevalence of solid organ malignancies (p<0.01) and haematological malignancies (p<0.05), particularly within the classical DISH group, was found to be significantly elevated.Renal evaluation revealed markedly heightened rates of nephrolithiasis (p<0.05), acute kidney injury, and chronic kidney disease (p<0.01) in DISH patients. However, no substantial differences were observed in creatinine levels among the groups (p>0.05). Furthermore, neurological conditions such as arrhythmia, cerebrovascular events, Alzheimer's disease, and epilepsy were more prevalent in patients with DISH (p<0.01). The increased prevalence of benign prostatic hyperplasia, osteoporosis (p<0.01) and ocular pathologies (p<0.05) further suggests that DISH may represent a systemic disease. Conclusion: The present study demonstrates that DISH is not confined to the skeletal system, but rather represents a complex clinical condition associated with multifaceted metabolic, cardiovascular, neurological, and renal risks. Consequently, a comprehensive systemic evaluation and subsequent follow-up of patients diagnosed with DISH is of significant clinical importance.