Gonartrozda lazer tedavisinin etkinliği
  1. Tez No: 115586
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇOŞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI. ÖZET Diz osteoartritli hastalarda infrared düşük enerjili gallium- arsenid (Ga-As) lazerin (LPLT) etkinliğini değerlendirmek için prospektif, randomize, çift-kör kontrollü bir çalışma yapıldı. Amerikan Romatoloji Cemiyeti kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı alan ve Kelgreen- Lawrence radyolojik evreleme kriterlerine göre 3 ve 4. evrede olan 45 hasta çalışmaya alındı. Hastalar aktif lazer + egzersiz (30 hasta) ve plasebo lazer + egzersiz (15 hasta ) olmak üzere rastgele iki gruba randomize edildi. Tüm hastalara 10 seans lazer tedavisi ve çalışma süresince (14 hafta) egzersiz tedavisi verildi. Hastalar, doktor ve verileri analiz edenler, tüm çalışma boyunca vakaların; aktif veya plasebo grubunun hangisinde olduğundan habersizdiler. Tüm hastalar başlangıç, 6, 10 ve 14 haftalarda ağrı, dizin aktif fleksiyon derecesi, sabah tutukluğu, ağrısız yürüme süresi ve mesafesi, Lequesne's Functional Index (LFI), Sickness Impact Profile (SIP), Health Assessment Questionnaire (HAQ) ve Western Ontario and Mc Master Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) skorları açısından değerlendirildi. Aktif lazer grubunda çalışma boyunca tüm parametrelerde tedavi öncesine göre anlamlı düzelmeler mevcuttu (p0.05) tedavi sonrasında aktif diz fleksiyonu, sabah tutukluğu, WOMAC ve HAQ skorlarında 6, 10 ve 16.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A prospective, randomised, double-blind, controlled trial was conducted in patients with knee osteoarthritis (OA) to evaluate the effectiveness of infrared low power Gallium- Arsenide (Ga-As) laser therapy (LPLT). Forty-five patients who were diagnosed as OA of the knee according to American College of Rheumatology Criteria and had radiographics of knee taken to Kellgren and Lawrence grade 3 and 4 were included to the study. Patients were allocated randomly into two groups: active (Ga-As) laser (30 patients) and placebo laser (15 patients). All patients received a total of ten treatments with laser and exercise therapy program was continued during the study (14 weeks). Subjects, physician and data analysts were unaware of the code for active or placebo laser until the data analysis was completed. All patients were evaluated with respect to pain, degree of active knee flexion, duration of morning stiffness, painless walking distance and duration, Lequesne's Functional Index (LFI), Sickness Impact Profile (SIP), health assessment Questionnaire (HAQ) and the Western Ontario and Mc Master Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) at weeks 0, 6, 10, and 14.