Okul öncesi dönemdeki mental retarde çocuklarda dört farklı değerlendirme yönteminin incelenmesi
Study of the four different evaluation methods in preschool mentally retarded children
- Tez No: 115596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Okul Öncesi Dönemdeki Mental Retarde Çocuklarda, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM), Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), Çocukta Özür Değerlendirme Envanteri (PEDI) ve Denver-II Gelişim Tarama Testinin karşılaştırmasını yaparak bu çocuklarda testlerin ayrı ayrı kullanım avantaj ve/veya dezavantajlarını analiz etmek amacıyla planlanan bu çalışma, 19dokuz Mayıs Üniversitesi Zihin Engelli Çocuklar Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan MR olgunun yaş ortalamaları 46.24±22.57 ay' dır. Olguların öncelikli olarak demografik verileri kaydedilmiştir, sonra her bir olguya ayrı ayrı aşağıdaki testler; Çocuklar İçin Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM), Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), Çocukta Özür Değerlendirme Envanteri (PEDI) ve Denver-II Gelişimsel Tarama Testi uygulanmıştır.Bu testlerin birbirleri ile olan ilişkilerini incelemek amacıyla Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analysis different usages advantages and/or disadvantages comparing the tests Functional Independence Measure for Children (WeeFIM), Gross Motor Function Measure (GMFM), Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI) and Denver-II Developmental Screening Test on Preschool MR Children. The study was done at Ondokuz Mayıs University Mental Retarded Children Education, Rehabilitation and Research Center. The subjects mean age is 46.24±22.57 months. First, demographic datas of subjects were recorded, than the following tests were applied each subject one by one; Functional Independence Measure for Children (WeeFIM), Gross Motor Function Measure (GMFM), Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI) and Denver-II. Correlation analysis was done with the aim of examining the relations of each other. At the end of study, the relations between subgroups of tests were statistically significant. There was a significant relation between GMFM total scores and Mobility subgroup of WeeFIM (0.92, pO.01).