Üniversite öğrencilerinde elin fonksiyonelliğine etki eden faktörlerin incelenmesi
Examining the factors that affect hand functionality on university students
- Tez No: 115595
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yücel, H., Üniversite öğrencilerinde elin fonksiyonellîğine etki eden faktörlerin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sapık Bilimleri Enstitüsü İş Uğraşı Tedavisi Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2002. Sağlıklı üniversite öğrencilerinde elin fonksiyonelliğine etki eden faktörleri inceleyerek el rehabilitasyonu çalışmaları için veri oluşturmak amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu'nda okuyan 18-25 yaşlarında 201 sağlıklı öğrenci alınmıştır. Olguların yaş, cinsiyet, dominant el, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve üst ekstremitelerini kullanarak yaptıkları boş zaman aktiviteleri kaydedilmiştir. Elde antropometrik ölçümler, elin ve parmakların kavrama kuvveti, iki nokta ayrımı ve hafif dokunma derin basınç duyusu ve el becerisi değerlendirmeleri yapılmıştır. Değerlendirme sonuçlarının dominant el ve cinsiyete göre değişkenliği uygun istatistiksel yöntemler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Yücel H., Examining the factors that affect hand functionality on university students. Hacettepe University Health Sciences Institute Occupational Therapy Program, Ankara, 2002. This study was earned out with the aim of having data for rehabilitation studies by examining the factors which affect hand functionality on healthy students. Two hundred and one students whose ages were between 18-25 years and were students of Hacettepe University, School of Physical Therapy and Rehabilitation, were tested. The demographic features of students such as height, weight, hand dominance, sex, leisure activities -which are done by upper extremities- were reported. All students were assessed for anthropometry, cutaneous sensibility, hand function, grip and pinch strength. The variety according to hand dominance and sex on assessment results were compared by appropriate statistical methods.