Serebral palsili olguların genel özellikleri ve ev egzersiz programının etkinliği
  1. Tez No: 115599
  2. Yazar: YEŞİM KANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER MURAT ÖZERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET Amaç: Serebral Palsi tanısı konulan olguların genel özelliklerinin belirlenmesi ve 6 ay süre ile uygulanan ev egzersiz programının etkinliğinin araştırılması. Hastalar ve Metod: 55 erkek ve 45 kız olmak üzere 100 SP'li olgu çalışmaya alındı. Başta tüm olguların genel özelliklerinin belirlenmesi için ebeveynlere olgularla ilgili sorular soruldu. Fiziksel ve nörolojik muayeneleri yapıldı. Gross Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFSS) seviyeleri belirlendi. Olguların yansına (50 olgu) ev egzersiz programı verildi. 6 ay sonra GMFSS seviyeleri tekrar belirlenip ilk seviye ile karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların % 44'ü perinatal, % 42'i mikst (peri ve prenatal), % 6'sı postnatal etyolojiye sahipti. En sık perinatal asfiksiye rastlandı (% 70). Olguların % 23'ü prematür, % 5'i postmatürdü. % 39 olgu total,% 31 olgu diplejik, % 12 olgu hemiplejik, % 11 mikst, % 4 diskinetik ve % 3 ataksik tip SP idi. Olguların tedavi öncesi GMFSS seviyelerinin dağılımı Seviye 1, 2, 3, 4, 5 için sırası ile % 0, % 6, % 15, % 12, % 17 ve tedavi sonrası dağılım ise % 0, % 15, % 13, % 13 ve % 9 idi. Tedavi sonrası seviye değişimleri Wilcoxon Signed Ranks Test ile yapılan analizi anlamlı bulundu (z=-4,523). Sonuç: SP daha çok matür bebeklerde görülmektedir ve perinatal nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Tedavi amaçlı verilen ev egzersizleri çocukların fonksiyonel gelişimleri açısından yaralıdır. 65
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Objective: To determine the demographical properties of the patients with Celebral Palsy and to investigate the effectiveness of the six months home exercise program. Patients and Method: 55 male and 45 female, totally 100 patients, who have Celebral Palsy, were included to this study. The questions about the patients were asked to their parents to determine the demographical properties of the patients and the physical and neuorological examinations of the patients were performed. The Gross Motor Function Classification System (GMFCS) levels of the patients were determined. The 50 of the 100 patients were given an home exercise program. The after exercise GMFCS levels were determined six months later and compared with the initial GMFCS levels. Results: Celebral Palsy were associated with perinatal (42 %), mixed (44 %, perinatal and prenatal) and postnatal (6 %) etiological factors. Perinatal asphyxia was the most common cause (70 %). Twenty tree percent of the patients were premature and 5 percent of them were postmature. The distribution of the cases according to Celebral Palsy types were as follows: total (39 %), diplegia (31 %), hemiplegia (12 %), mixed (11 %), dyskinetic (4 %) and ataxic (3 %). The 2nd, 3 rd, 4th and 5th GMFCS levels of the patients before the exercise were 6 %, 15 %, 12 %, 17 % and they changed to 15 %, 13 %, 13 %, 9 % respectively after the exercises. Level differancies analysed with Wilcoxon Signed Ranks Test after six months exercies period were significant (z=-4.523). Conclusion: Celebral Palsy is more common in mature infants and occures as result of perinatal factors. Home exercises are usefull in terms of functional developments of the infants. 66