Boyun ağrılarında biofeedback ile kas gevşetme eğitiminin etkinliği
- Tez No: 115600
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma trapez kası spazmına bağlı boyun ağrılarında spazmlı kasa EMG biofeedback ile gevşeme eğitimi ve klasik fizik tedavi modalitelerini etkinlik açısından karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız aralık 2000 mayıs 2001 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğimize boyun ağrısıyla başvuran 34 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar rastgele 2 gruba ayrılmıştır. 16 hastadan oluşan ilk gruba Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalında boyun ağrılı hastalara rutin olarak uygulanan Yüzeyel sıcaklık ajanı (hot pack) ve analjezik amaçlı elektrik stimülasyon (TENS) uygulanmıştır. 18 hastadan oluşan ikinci gruba da spazmlı trapez kasını EMG biofeedback cihazı yardımıyla gevşetme eğitimi verilmiştir. Her 2 tedavi grubu da 2 hafta süresince toplam 10 seans tedaviye alınmıştır. Her iki gruptaki hastalara tedavilerine ek olarak boyun adalelerini güçlendirici izometrik egzersizler verilmiştir. Hastalar tedavi öncesi ve 10 seanslık tedavi sonunda ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS), Yüz skalası i|e değerlendirilmiştir. Boyun eklem hareket açıklığı da inklinometre ile tedavi öncesi ve sonunda ölçülmüştür. Sonuç olarak her iki tedavinin de ağrıyı azaltmada ve boyun eklem hareketlerini iyileştirmede etkin olduğu gözlendi. Ancak tedavi metotlarının birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı eşit derecede etkin oldukları anlaşıldı. i
Özet (Çeviri)
SUMMARY This clinical trial was conducted at Marmara University School of Medicine, Departement of Physical Medicine and Rehabilitation, between december 2000-may 2001. The aim of the study was to assess the clinical efficacy of conventional modalities in comparison with EMG biofeedback treatment on to the spasmoid trapezoid muscle. 34 patients diagnosed as neck pain were enrolled in this study and recruited randomly into two groups. The first group consisting of 16 patients have received conventional therapy modalities (hotpack and TENS as analgesic). To the second group consisting of 18 patients we instructed relaxation with EMG biofeedback to the spasmoid trapezoid muscle. Both of the groups have also done isometric neck exercices. Pain has been evaluated before and after the 10 sessions via analogue scale and face scale. Neck range of motion has also been evaluated before and after the sessions with inclinometer. As a result, both conventional treatment and EMG biofeedback treatment were found effective in decreasing pain and increasing neck range of motion, whereas no statistical difference was noted between these two methods.