Lomber spinal stenoz: Klinik ve radyolojik özellikleri
  1. Tez No: 115598
  2. Yazar: SİBEL FATMA KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
6. ÖZET Amaç: Bu çalışmada, lomber spinal stenoz (LSS)'un semptomları ile radyolojik bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlandı. Materyal ve metod: Nörojenik klaudikasyon (NK) tanımlayan 30 LSS'li hasta ve 30 kontrol hastası alındı. Bel ve bacak ağrı süresi, ağrının yokuş çıkma ve inme ile ilişkisi, NK süresi, dinlenmeyle semptomların geçme süresi ve dinlenme pozisyonu kaydedildi. Omurga uzunluğu ölçüldü, Schober testi, ters Schober testi, DBK testi ve nörolojik muayene yapıldı. Ağrı şiddeti VAS ile ağrının günlük yaşama etkisi Oswestry ağrı sorgulama formu ile değerlendirildi. MR'da hasta sırt üstü yatarken: Kalça ile dizler 30° fleksiyon pozisyonunda ve kalça ile dizler ekstansiyon pozisyonundayken bel altına 1 0 cm çaplı rulo yastık konarak iki ayrı pozisyonda görüntüler elde edildi. Aksiyel görüntülerden dural tüp alanı, dural AP çap, ligamentöz interfasetal çap, kemiksel kanalın AP çapı, lateral reses çapı ölçüldü. Bulgular: Yaş artışıyla L3-L4'te fleksiyon pozisyonundaki dural alan, dural çap, ekstansiy ondaki dural alan azaldı. BMP sı yüksek olan hastaların Oswestry ağrı sorgulama skorunun arttığı, bel ve bacak ağrı sürelerinin uzadığı bulundu. BMI, VAS ve Oswestry değeri yüksek, omurga uzunluğu kısa, L5-S1 seviyesinde dural alanı ve AP çapı azalmış olan hastaların yürüme süresi kısaldı. L3-L4 seviyesinde diffüz taşma, ligamentum flavum hipertrofısi, dura basısı ve kök basısı, L4-L5 seviyesinde ligamentum flavum hipertrofısi, dura basısı ve kök basısı bulguları hasta grubunda anlamlı olarak arttı. L3-L4 ve L4-L5'te dural alan ve dural AP çap, L4- L5 ve L5-Sl'de ligamentöz interfasetal çap, fleksiyonda ve ekstansiyonda hasta grubunda anlamlı olarak azaldı. L4-L5 seviyesinde fleksiyondan ekstansiyona geçişte hasta ve kontrol grupları arasında, sadece ligamentöz interfasetal çap ve lateral reses çapındaki azalmalarda anlamlılık saptandı. Dural alan, L3-L4'te hastaların % 80'inde, L4-L5'te % 90'ında, L5-Sl'de % 90'ında 100 mm2'nin altındaydı. Hastaların % 73'ünde üç seviyede, % 17'sinde iki seviyede, % 7'sinde tek seviyede dural alan 100 mm2'nin altında bulundu. Sonuç: Bu çalışmada, BMI'sı yüksek, omurga uzunluğu kısa ve şiddetli ağrısı olan hastalarda ve radyolojik olarak sadece L5-S1 seviyesinde dural alan ve AP çapı azalmış olanlarda yürüme süresinin kısaldığını tespit ettik. LSS'li hastalarda MR'da tespit edilen patolojik bulguların fazlalığına rağmen radyolojik daralmanın derecesi ile klinik yakınmaların derecesi uyumlu değildi. 40
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Objective: In this study we investigated the relation between the symptoms of lumbar spinal stenosis (LSS) and it's radiographic findings. Material and method: Thirty patients with LSS who had neurogenic intermittent (NK) and thirty controls were included to the study. We recorded the duration of low back and leg pain, the association of the pain with up and down hill and the duration of NK, the time of improvement of symptoms with rest and resting position. We measured the length of the spine, schober and reverse schober. We made straight leg raise test and neurological examination. We used VAS to evaluate the level of pain and Oswestry pain questionnaire form to evaluate the effects of the pain to the daily living. We obtained the views with magnetic resonance imaging (MRI) at the two supine positions; firstly, at the hips and knees 30° of flexion and secondly both the hips and knees in extension. We measured the area of dural tube, the anteroposterior (AP) diameter of dura, the ligamentous interfacet diameter, lateral recess diameter, and the AP diameter of bony canal in MRI images. Results: In extension and flexion, the dural area and dural diameter decreased at L3-L4 with increase of the patient age. The Oswestry pain questionnaire score increased the patients who had high BMI and long duration of low back-leg pain. The duration of gait was short at the patients who had high BMI, VAS and Oswestry scores, short spine length. In our patients, radiological changes were found significantly higher at L3-L4 and L4-L5 levels than controls. Decreased of the ligamentous interfacet and lateral recess diameter at the L4-L5 level in the patients was significantly higher than controls when changing the position. Dural area were less than 100 mm2 at the most patients. Conclusion: We found that duration of the gait is short at the patients with high BMI, shorter spine length, severe pain. Although the radiologic changes were extensive, there was no corelation between the degree of clinical symptoms and narrowing of spinal canal on MRI. 41