Pediatrik yoğun bakım ünitesinde çocuğu yatan ailelerin saptadıkları gereksinimlerin hemşireler tarafından algılanması
Perceived by nurses to identified needs of parents of children in pediatric intensive care unit
- Tez No: 115649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışma çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan anne-babaların gereksinimlerinin hemşireler tarafından ne kadar algılandığını saptamak amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi ve Sağlık Bakanlığı Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi ve Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına 15-11-2001 / 30-08-2002 tarihleri arasında olasılıksız örneklem yoluyla, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi ve Sağlık Bakanlığı Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi ve Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen 50 hasta çocuğun anne-babası ve bu pediatrik yoğun bakım ünitelerinde çalışan 50 hemşire alınmıştır. Veriler ailelerle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Hemşirelerle görüşmeler yoğun bakım koşullarının uygun olmaması nedeni ile yüz yüze yapılamamış, gerekli açıklamalar yapılarak anket formlarını doldurmaları istenmiştir. Pediatrik Yoğun Bakım Aile Gereksinimleri Ölçeği, Hemşire ve Aile formu için dil geçerliliği yapılmıştır. Dil geçerliliği için Kendal Coefficient of Concordance puanı aile formu için W:,2340 (a =,000); hemşire formu için W:, 1906 (a =,000) bulunmuştur. Ölçeğin Cronbach Alpha Coefficient güvenilirlik katsayısı aile formu için a =,73; hemşire formu için a =,89 bulunmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımları, Wilcoxon signed rank testi ve student t testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; hemşireler en önemli gereksinim olarak“Umut olduğunu hissetme gereksinimi”ni algılamışlar, aileler ise“ Günde en az bir kez çocuklarıyla ilgili bilgi alma gereksinimi”ni algılamışlardır. Hemşirelerin en önemli puanladıkları gereksinim ifadelerinden 6 tanesi“ Güven”, 2 tanesi“Yakınlık”, 1 tanesi“Bilgi”ve 1 tanesi“Destek”belirten ifadelerdir. Ailelerin algıladıkları en önemli gereksinim ifadelerinin 4 tanesi“Güven”, 4 tanesi“Yakınlık”ve 2 tanesi“Bilgi”belirten ifadelerdir. 133Hemşirelerin en önemsiz algıladıkları gereksinim ifadesi“Dini bir görevlinin ziyaret etmesi gereksinimi”dir. Aileler ise“Çocuğun kardeşleri tarafından ziyaret edilmesi gereksinimi”ni en önemsiz gereksinim olarak belirtmişlerdir. Hemşirelerin en önemsiz algıladıkları ifadeler incelendiğinde 7 tanesi“Destek”, 2 tanesi“Rahatlık”ve 1 tanesi“Bilgi”gereksinimidir. Ailelerin ifadelerinin ise 6 tanesi“Destek”, 2 tanesi“Rahatlık”ve 2 tanesi“Bilgi”gereksinimini belirtmektedir. Aileler ve hemşirelerin Pediatrik Yoğun Bakım Aile Gereksinimleri ölçeğinde verdikleri yanıtlar karşılaştırıldığında 32 cümleye verdikleri yanıtlar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Aileler ve hemşirelerin Pediatrik Yoğun Bakım Aile Gereksinimleri ölçeğine verdikleri yanıtların puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamamıştır. Araştırma sonucunda aileler ve hemşirelerin benzer maddeleri önemli puanladıkları,“Güven”,“Yakınlık”ve“Bilgi”gereksiniminin“Destek”ve“Rahatlık”gereksiniminden daha önemli olduğu saptanmıştır. Aileler için bir bilgilendirme sisteminin oluşturulması, uygun ziyaret saatleriyle ailelerin çocuklarıyla iletişimine izin verilmesi, yoğun bakım ünitesinde çocuğu olan aileler için uygun fiziksel koşulların sağlanması, yoğun bakım hemşireliğinde karşılıklı katılım modelinin kullanılması, hemşirelik eğitiminde aile merkezli bakıma ağırlık verilmesi ve Pediatrik Yoğun Bakım Hemşireliği konusunda uzmanlaşmaya yönelik çalışmaların başlatılması önerilmiştir. 134
Özet (Çeviri)
SUMMARY A descriptive, comparative research design was used to identify the needs of parents of critically ill children as perceived by the parents and critical care nurses and to identify any differences between the two groups. Research was performed in Ege University Hospital Pediatric Intensive Care Unit, Ege University Hospital Pediatric Surgery Intensive Care Unit, Health Ministry Dr. Behçet Uz Children Hospital Internal Intensive Care Unit and Health Ministry Dr. Behçet Uz Children Hospital Surgical Intensive Care Unit. From 15.11.2001 to 20.08.2002 a nonprobability sample consisting of 50 parents of 50 critically ill children and 50 pediatric critical care nurses was recruited for this study. Permission to conduct the study was obtained from Ege University Hospital Pediatric Intensive Care Unit, Ege University Hospital Pediatric Surgery Intensive Care Unit, Health Ministry Dr. Behçet Uz Children Hospital Internal Intensive Care Unit and Health Ministry Dr. Behçet Uz Children Hospital Surgical Intensive Care Unit. Parents were contacted by the researcher no earlier than 36 hours or later than 84 hours following admission of their child to the intensive care unit. Because of the intensive care unit environment weren't interviewed the nurses face to face. A three- phase process, including translation, back translating and consensus and equivalence testing was employed in translating and validating the Turkish version made by the researcher. The Kendall Coefficient of Concordance was found W:,2340 (a =,000) for family inventory; W:, 1906 (a =,000) for nurses inventory. Cronbach Alpha Coefficient for the Turkish version was found a =,73 for family inventory; a =,89 for nurses inventory. In evaluation, various procedures like percentage, Wilcoxon signed ranks test and student t test were used. Data were analyzed to indicate the top 10 needs in order of importance during the admission of the children to the intensive care unit. Nurses were perceived“ Feel there is hope”the most important need. Families were perceived“ Receive information once a day”the most important need. 10 statements were ranked the most important needs and they ranked 6 of“Assurance”, 2 of“Proximity”, 1 of“Information”and 1 of“Support”subscales by the nurses. Families were ranked them 4 of“Assurance”, 4 of“Proximity”and 2 of“Information”subscales. 135Nurses were perceived“ to have a religious leader visit”the least important family needs. 10 statements were ranked the least important needs and they ranked 7 of“Support”, 2 of“Comfort”and 1 of“Information”subscales. Families were ranked 6 of“Support”, 2 of“Comfort”and 2 of“Information”subscales. Nurses and Families answers were compared the Wilcoxon signed rank test and their 32 answers were found statistically different. A paired t test was used to compare the families total mean score with the critical care nurses total score computed from pediatric critical care family needs inventory. Even though there was differences in the order of individual need statements, there was not a significant difference between the two groups in the overall perception of family needs. As a result of this study, the families and the nurses indicated similar needs as important. Both groups perceived that assurance, proximity and information needs were more important than support and comfort needs. Finally, giving information as a regular plan, flexible visiting hours and allowing the family to stay by the children's bedside, using nursing mutual participating model and family centered care model for caring children in intensive care unit, to provide appropriate environment for families and to start specialization for the Pediatric Intensive Care Nursing were suggested. 136