Kültür mantarı Agaricus bisporus (lange) sing'in yetiştiriciliği ve sorun olan hastalık ve zararlıların saptanması
- Tez No: 11567
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV öz Bu çalışmada Çukurova Bölgesi iklim koşullarında yemeklik mantar üretimi ve ortaya çıkan sorunların saptanması ve çözüm yollan araştırılmıştır. Kasa ve plastik torbada mantar yetiştiriciliği 100 kg kompost açısından değerlendirildiğinde önemli bir fark görülmemiştir. Misel gelişim döneminden hasadın sonuna kadar ortaya çıkan en önemli sorun Trichaderma spp. infeksiyonları olmuştur. Trichoderma spp. kasa ve plastik torbalarda mantar verimini sırasıyla % 14-18 ve % 23 oranında azaltmıştır. Sonuçlar yazlan sıcak geçen bölgelerde kış aylarında kültür mantarı yetiştirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The possibilities for cultivation of mushroom and the problems and their solutions of the cultivation in Çukurova region were investigated in this study. There was no difference in the production between wooden cases and plastic bags. The most important problem in the cultivation of mushroom was the infection of Trichoderma spp., which caused damage from the spawn-run to end of harvesting time. Trfchodenns spp. caused 14-18 and 23 % yield lose in wooden cases and plastic bags, respectively. The results obtained in this study showed that it was possible to cultivate mushroom during winter in any region which has hot summer like Çukurova.