Fonksiyon sentezine modüler yaklaşım
- Tez No: 11568
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. DENİZ AKÇALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
VII ÖZ Mekanizmalarda giriş ve çıkış kolları arasındaki hareket aktarımı belirli bir fonksiyonel ilişkiye göre gerçekleşir. Söz konusu fonksiyonel ilişkinin verilen bir fonksiyona eşit olacak şekilde mekanizma boyutlarının saptanması problemi fonksiyon sentezi olarak bilinir. Bu çalışmada 4-çubuk ve 6-çubuklar kullanılarak, istenen fonksiyonu yaklaşık olarak üretecek mekanizma tasarımlarını gerçekleştiren bilgisayar program paketi hazırlanmıştır. Programlar yardımı ile yapılan sayısal denemelerde elde edilen sonuçların, literatürde yer alan sonuçlara göre daha iyi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT Transmission of motion between the input and output links of a mechanism occurs according to a definite functional relationship. Determining the dimensions of a mechanism to secure a given functional relationship is known as the function generation problem. Here in this work computer program packages have been prepared to realize the generation of required functions through the use of 4-bar and 6-bar mechanisms. It has been shown that the results obtained through numerical experiments carried out on computer are better than those reported in literature.