Bolu ve Düzce illerindeki hastanelerde çalışan hemşirelerin kendilerini ve hastalarını enfeksiyondan koruma davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors which effect the attitudes of protection from infection both nurses themselves working at hospitals in Düzce and Bolu and their patients
  1. Tez No: 115689
  2. Yazar: ARZU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERAY GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET BOLU VE DÜZCE İLLERİNDEKİ HASTANELERDE ÇALIŞANN HEMŞİRELERİN KENDİLERİNİ VE HASTALARINI ENFEKSİYONDAN KORUMA DAVRANIŞLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ Özcan Arzu Yüksek Lisans, Hemşirelik Bölümü Tez Danışmanı: Doç.Dr. Feray Gökdoğan EYLÜL 2002 131 sayfa Araştırma; hemşirelerin kendilerini ve hastalarını enfeksiyondan koruma davranışlarını kullanıp kullanmadıklarını, bu koruyucu davranışlar açısından hastaneler arasında fark olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Bolu ve Düzce İl Merkezindeki altı hastanedeki, tüm hemşireler aynı zamanda araştırmanın ömeklemini oluşturmuş 248 hemşireye ulaşılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından konu ile ilgili literatür incelenerek oluşturulan soru formu ve araştırmacı tarafından yapılan gözlemlerle elde edilmiştir. Veri değerlendirme ve yüzdelik, parametrik verilerde ortalama ve standart sapma, ki-kare, "ftesti ve ANOVA, kullanılarak değerlendirilmiştir. Hemşirelerin %50.4'ü 25-35 yaş arasında olup yaş ortalaması 28.7+6.4 bulunmuş, %57.2'sinin ön lisans mezunu olduğu; %46.8'inin 5-15 yıldır çalıştığı ve %48.0'ınm cerrahi birimlerde çalıştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE FACTORS WHICH EFFECT THE ATTITUDES OF PROTECTION FROM INFECTION BOTH NURSES THEMSELVES WORKING AT HOSPITALS İN DÜZCE AND BOLU AND THEIR PATIENTS Özcan, Arzu M, Sc, Department of Nursing Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Feray Gökdoğan Eylül 2002,131 pages The research has been made to determine whether the nurses use the attitudes to protect themselves and their patients from infection and whether there are diffirence among the hospitals in terms of these protection attitude. 248 nurses have been reached and all the nurses at six hospitals in the center of Bolu and Düzce have been examples of the research at the same time. Data have been obtained by making a question form by the researcher investigation related literature and the observations made by the researcher. Data evaluation and percentage, average and standard deviation in parametric data have been evaluated by using chi-square,“t”test and ANOVA. It has been determined that % 50.4 of the nurses are between the ages of 25 and 35, the average age has been found as 28.7 + 6.4, % 57.2 of them are pre-licance graduate, % 46.8 have been working for 5-15 years and % 48.0 of them have been working at surgery departments. It has been found for IIImeaningful interms statistic that attitude of protecting nurses themselves and their patients is better among the hospitals and intensive care unit.