Sosyal güvenlik kurumu hastane kayıtlarında işçi sağlığı ve mesleki hastalıklar analizi: Özel sektör işletme çalışanları örneği
Job accidents and occupational diseases analysis in ssi hospital records: Private sector employee example
  1. Tez No: 480606
  2. Yazar: HARUN GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez kapsamında Düzce ve Bolu İllerinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastanelerinden yararlanan ve iş kazası ve meslek hastalığı ile hastaneye gelen özel sektör çalışanlarının (kişisel bilgilerden arındırılmış veri) bireye, kamu hastanelerine ve topluma maliyetlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için bireylerin Kamu Hastaneler Birliğine (KHB) bağlı hastanelere ne şikâyetle geldikleri, ne tür tedaviler uygulandığı ve bu tedaviler sonucunda ne tür maliyetlerin oluştuğu ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bu temel bulgular sonucunda kamu hastanelerinden yararlanma maliyeti (bireye ve kamu hastanesine), bireye ve bireyin işletmesine maliyeti (iş göremezlik maliyeti, sevkli günlerin maliyeti gibi) ile topluma maliyeti de ortaya çıkarılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, Düzce KHBH'ne iş kazası sebebiyle başvuran hastaların %66,2'sinin 21-30 yaş arasında olduğu, hastanın muayene olana kadar hastanede geçirdiği süre %63,1 oranında 1-5 dakika arasında olduğu, hastanın toplam hastanede kalış süresinin %57,5 oranında 10 dakikadan daha az olduğu, iş kazası sebebi olarak %56,1 oranında el-kol yaralanması, %29,4 oranında ayak-bacak yaralanması gösterilmiştir. İş kazasına neden olan olay olarak %36,9 oranında“düşme”%32,7 oranında“yükün üzerine düşmesi”ve %22,2 oranında da“vurma-çarpma”gösterilmiştir. Düzce ili KHB'ne iş kazası nedeniyle müracaat eden hastaların %29 oranında 10:00-12:00 saatleri arasında %18,2 oranında 14:00-16:00 saatleri arası, %16,1 oranında 08:00-10:00 saatleri arası ve %15,2 oranında da 12:00-14:00 saatleri arası iş kazası geçirdikleri belirtilmiştir. Düzce ili için hastaların SGK'na poliklinik maliyeti %79,5 oranında 100 TL ve daha az olduğu görülmüştür. Düzce KHBH'ne meslek hastalıkları nedeniyle başvuran hastaların %56,1'inin 36 yaş ve üzerinde olduğu görülmektedir. Hastaların muayene olana kadar hastanede geçirdiği süre %47,4 oranında 1 saat ile 2 saat arasında olduğu, hastaların toplam hastanede kalış süresinin %36,8 oranında 3 saatten fazla olduğu görülmektedir. Meslek Hastalıkları nedeniyle yatış yapılan hastaların çalıştıkları iş kollarında hastaların %35,1 oranından ev işleri sektöründe, %15,8'inin tekstil sektöründe, %12,3'ünün inşaat sektöründe, %8,8'inin ağaç işleri sektöründe çalıştıkları görülmüştür. Bolu KHBH'ne iş kazası nedeniyle başvuran hastaların %38,2'sinin 36 yaş ve üzerinde olduğu, iş kazası sebebi olarak %47,1 oranında el-kol yaralanması, %39,6 oranında ayak-bacak yaralanması gösterilmiştir. Bolu ili için hastaların SGK'na poliklinik maliyeti %61,6 oranında 50 TL ve daha az olduğu görülmüştür. Bolu ilinde iş kazası nedeniyle başvuran hastaların %33,9 oranında 2-3 gün rapor aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to reveal the cost to individual, public hospitals and the public, of private sector workers (data free from personal information) who get benefit from SGK hospital in Düzce and Bolu Provinces and come to hospital with occupational accident and occupational illness. To achieve this aim, it was revealed which complaints individuals came to public hospitals with, which treatments were applied and what kind of cost occurred after these treatments. As a result of these key findings obtained, cost of benefiting from public hospitals (to the individual and the public hospital), cost for individual and business of the individual (such as incapacity cost, cost of ), cost for the public were revealed. In consequence of the calculations, it was found that 66,2% of patients who came to Düzce KHBH because of occupational accident were between 21-30 years old, time the patient spent before examination was between 1-5 minutes at the rate of 63,1%, total amount of time the patient spent in hospital was less than 10 minutes at the rate of 57,5%, and the reason of occupational accident was 56,1% of hand-arm injury, 29,4% foot-leg injury.“Falling”at the rate of 36,9%,“load falling on”at the rate of 32,7% and“bumping- crashing”at the rate of 22,2% was indicated as the incident causing occupational accident. 29% of patients who came to Düzce KHB for occupational accident made the occupational accident between 10:00-12:00, 18,2% of them between 14:00-16:00, 16,1% of them between 08:00-10:00 and 15,2% of them between 12:00-14:00. It was seen that polyclinic cost to SGK of 79,5% of the patients in Düzce province was 100 TL and less. It is seen that 56,1% of patients who came to Düzce KHBH for occupational illnesses were 36 and above years old. It is seen that time the patients spent in the hospital before examination was between 1 and 2 hours at the rate of 47,4%, total amount of time the patient spent in the hospital was more than 3 hours. It was seen that the patients admitted because of occupational illnesses worked in housework sector at the rate of 35,1%, textile sector at the rate of 15,8%, construction sector at the rate of 12,3%, wood work sector at the rate of 8,8%. Patients who came to Bolu KHBH because of occupational accident was 36 and above years old at the rate of 38,2%, reason of occupational accident was hand-arm injury at the rate of 47,1%, foot-leg injury at the rate of 39,6%. It was seen that polyclinic cost to SGK of patients in Bolu province was 50 TL and less at the rate of 61,6%. 33,9% of patients who consulted because of occupational accident in Bolu province received 2-3 days of report.