Kanserli bireylerde ağrı ve ağrı ile başetme yöntemlerinin değerlendiirilmesi
The evaluation of pain and methods of coping with pain in cancer patients objective
- Tez No: 115700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
2. ÖZET Kanserli bireylerde çok yaygm görülen ağrı günümüzde 5. yaşam bulgusu olarak kabul edilmektedir. Kanserli bireylerde ağrı ve ağrıyı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi, bireylerin rahatlığının sağlanmasında son derece önemlidir. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma kanserli bireylerde ağrının değerlendirilmesi ve ağrıya yönelik başetme yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 1 Nisan - 1 Haziran 2001 tarihleri arasında İstanbul-Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören ve araştırmayı kabul eden 112 kanserli birey oluşturmuştur. Araştırma verileri bilgi formu ile ağrı tamlama ve başetme yöntemlerini değerlendirme formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin yorumlanmasında; yüzdelik dağılımlar, ki-kare, t testi, varyans analizi ve pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Olgularımızın %55.49 ü erkek, %65.1' i ilköğrenimli ve %78.6' sının gelir düzeyi yetersiz olup; %31.3' ü akciğer kanseri, büyük çoğunluğu (%76) 0-1 yıldır kanserli ve %42.9' unun metastazı bulunmaktadır. Olguların ağrıları büyük oranda gövdede (%63.4) toplanmakta, %20.5' i ağrıyı yanıcı olarak nitelendirmekte, %67' sinin ağrısı stresle artmakta, %92' sinin ağrısı analjezik kullanmakla azalmakta ve en fazla fiziksel aktivitede azalma (%73.2) ağrıya eşlik etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pain which is very common among individuals with cancer is nowadays considered as the fifth vital finding. The assessment of pain and of the factors affecting it is of great significance in providing relief for patients with cancer. This descriptive research is aimed at evaluating pain as suffered by patients with cancer and at determining how such pain could be managed. The survey was carried out in the Istanbul-Lütfu Kırdar Training hospital between the dates of l'st April - l'st June, 2001 and it covered a sample of 112 cases, who volunteered to participate. The data were obtained by means of two forms of General Information and Description and Coping Methods of Pain. Percentage distribution, chi-square, t test, variance analysis and Pearson's correlation test were made use of in interpreting the data. 55.4% of our cases were males, 65.1% had an elementary school education and 78.6% had a low income. 31.3% had lung cancer, 76% had cancer for a period of 0-1 year and 42.9% were suffering from the metastatic type of the disease. Most of patients had pain in the trunk (63.4%), 20.5% described their suffering as a burning pain, the pain of 67% increased under stress, that of 92% decreased by taking analgesics, and in 73.2% a decrease in physical activity was the most common symptom which accompanied pain.