Akciğer kanserli hastalarda kognitif durum, ağrı, fonksyonel durum, solunum kas kuvveti ve enduransının değerlendirilmesi
An evaluation of cognitive status, pain, functional status, respiratory muscle strength, and endurance in lung cancer patients
- Tez No: 489867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Akciğer kanserinde sağkalımlarda hastalık ve/veya tedavilerle ilişkili olarak, ciddi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle akciğer kanserinde fonksiyonel kapasite, kognitif durum, ağrı algılaması ve pulmoner fonksiyonlar etkilenebilir. Çalışmanın amacı akciğer kanserli bireylerde, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve enduransı, fonksiyonel kapasite, ağrı, kognitif durum düzeyi ve fiziksel aktiviteyi değerlendirmek ve sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktı. Çalışmaya 30 akciğer kanseri tanısı ile izlenen birey ile aynı cinsiyet ve yaş ile uyumlu 30 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Bireylerin değerlendirilmesinde solunum fonksiyon testi (SFT), ağız içi basınç ölçümü (maksimal inspiratuar basınç-MIP ve maksimal ekspiratuar basınç-MEP), solunum kas enduransı testi, altı dakika yürüme testi (6DYT) ve algometre ile ağrı eşiği ve toleransı testi kullanıldı. Fizyolojik ölçümlerin yanı sıra, kognitif durum düzeyinin değerlendirilmesinde Montreal Bilişsel Değerlendirme (MOBİD) ölçeği, ağrı durumunun değerlendirilmesinde McGill Ağrı Anketi ve fiziksel aktivite seviyesinin belirlenmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanıldı. Çalışma sonucunda, akciğer kanserli bireylerin SFT, MIP, MEP ve MIP (%), solunum kas enduransı, 6DYT mesafesi, biceps, triceps, trapezius ile quadriceps kaslarının ağrı eşiği ve toleransı değerleri sağlıklı bireylerden anlamlı olacak şekilde daha düşük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Serious side effects occurs with disease and treatments in survival after lung cancer. For this reason, functional capacity, cognitive status, pain perception and pulmonary functions may be affected in lung cancer. The purpose of this study was to evaluate respiratory function, respiratory muscle strength and endurance, functional capacity, pain, cognitive status level, and physical activity in lung cancer patients and compare with the findings of healthy subjects. Thirty individuals with lung cancer diagnoses and age and sex-matched healthy subjects were included in the study. Subjects' physical and demographic characteristics were recorded. Pulmonary function testing (PFT), mouth pressure measurement (MIP- maximal inspiratory pressure and MEP- maximal expiratory pressure), respiratory muscle endurance test, six minute walk test (6MWT) and pain threshold and tolerance test were used. In addition to physiological measurements, the Montreal Cognitive Assessment (MoCA) scale was used to evaluate cognitive status, The Mc Gill Pain Questionnaire was used to evaluate pain status, and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine the level of physical activity. The results showed that PFT, MIP, MEP and %MIP, respiratory muscle endurance, 6MWT distance, pain threshold and tolerance values of biceps, triceps, trapezius, quadriceps muscles of lung cancer patients were significantly lower than healthy subjects (p0,05).