Ratlarda kronik olarak intratekal verilen ketorolak Trometamin'in analjezik özelliği ve spinal kord üzerine histopatolojik etkileri
Analgesic characteristics and histopatological effetcs on the spinal cord of intratechal ketorolac tromethamine administration in rats
  1. Tez No: 115740
  2. Yazar: HAMİDE AYBEN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET MALTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 651
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada intratekal olarak uygulanan ketorolak trometamin'in (KT) analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi, davranışsal ve nörohistopatolojik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 28 adet erkek Wistar türü rata atlantoaksiyal membrandan PE bir kateter yerleştirildi. Kateterizasyon sonrası 5. günde rastgele olarak dört gruba ayrılan deneklere beş gün aralıklarla dört kez, salin (Grup S), 50 u-g KT (Grup K50), 150 Lig KT (Grup Kİ 50) ve 400 Lig KT (Grup K400) uygulandı. Deneklerin şalin ve ilaç uygulamalarından önce ve sonra motor fonksiyonları değerlendirildi. Formalin testi, aljeziyometrik yöntem olarak kullanıldı. Formalin testinden sonra yüksek doz eter ile sakrifiye edilen deneklerin spinal kordları laminektomi ile çıkarıldı. Spinal kordun dört seviyesinden (C3_4,C7_8j T8 Lı_2) alman kesitler ışık mikroskobu düzeyinde değerlendirildi. Araştırmaya alınan deneklerin bir tanesinde dördüncü günde parapleji gelişti ve çalışma dışı bırakıldı. Şalin ve ilaç uygulamaları deneklerin motor fonksiyonlarını etkilemedi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The objective of this study was to assess the analgesic effectiveness of ketorolac tromethamine (KT) used intratechally and also to determine its behavioral effects and evaluate the histopathologic changes of the spinal cord. In this study a polyethylene (PE) catheter was placed at the atlantoaxial membrane of 28 male Wistar rats. On the fifth day of catheterization the subjects were randomly divided into four groups and four times five days apart saline ( group S ), 50 ug KT( group K50 ), 150 ug KT( group K150 ) and 400 ug KT ( group K400 ) were applied. The motor functions of the subjects were evaluated before and after saline or ketorolac administration. As the algesiometric method, formalin test was used. After the formalin test, the subjects were sacrificed by using high doses of ether and their spinaL cords were obtained by laminectomy. Then the sections of the spinal cord taken at four different levels as C 3-4, C 7-8, T 8, and L i_2, were examined under the light microscope. One of the subjects in group K150 was paraplegic at the fourth day and therefore excluded from the study. Motor functions were not affected by saline or drug administrations.