Sepsiste famotidin ile oluşturulan histamin H2 reseptör blokajının hemodinamik etkileri
Hemodynamic effects of histamine H2 receptors blokage with famotidine in sepsis
- Tez No: 115739
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAHİDE ELAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
47 ÖZET Sepsiste famotidin ile oluşturulan histamin H2 reseptör blokajının, kardiyovasküler sistem ve periferik oksijen kullanımı üzerine olan etkilerinin araştırıldığı çalışmamız; Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç Araştırmaları Yerel Etik Kurulu'ndan onay ve hasta yakınlarından“Bilgilendirilmiş Onam Formu”ile izin alınarak, Fakültemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirildi. Çalışmamıza sepsis tanısı almış, bu nedenle pulmoner ve radiyal arter kateterizasyonu yapılmış ve solunum yetmezliği nedeni ile kürarizasyon ve sedasyon gereksinimi olan, hemodinamik açıdan stabil 10 olgu dahil edildi. Tüm hastaların elektrokardiyografi, kalp atım hızı, ortalama arter basıncı, ortalama pulmoner arter basıncı, santral venöz basınç değerleri devamlı monitörize edildi, kan gaza analizleri yapıldı ve pulmoner arter kateteri aracılığı ile kalp debisi, kardiyak indeks, pulmoner kapiller uç basıncı, pulmoner vasküler rezistans, sistemik vasküler rezistans, karışık ven oksijen saturasyonu, oksijen dağılımı, oksijen tüketimi, arteriyo-venöz oksijen içeriği farkı ve oksijen ekstraksiyon oranı değerleri ölçüldü. Hemodinamik monitörizasyonun ardından uygulama öncesi kontrol ölçümleri yapılarak; kalp atım hızı, ortalama arter basıncı, ortalama pulmoner arter basıncı, santral venöz basınç, kalp debisi, kardiyak indeks, pulmoner kapiller uç basıncı, pulmoner vasküler rezistans, sistemik vasküler rezistans, karışık ven oksijen saturasyonu, oksijen dağılımı, oksijen tüketimi, arteriyo-venöz oksijen içeriği farkı ve oksijen ekstraksiyon oranı değerleri kaydedildi Kontrol ölçümlerinin ardından famotidin 40 mg 3 dakikada intravenöz infüzyon yolu ile uygulanıp, infüzyonun sonlanmasını izleyen 4, 8, 12, 16, 30, 60, 120. dakikalarda yukarıdaki hemodinamik ölçümler yinelendi. Araştırmadan elde edilen veriler ortalama ± SEM olarak sunuldu; famotidin infüzyonunu izleyen 4, 8, 12, 16, 30, 60 ve 120.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Hemodynamic effects of histamine H2-receptor blokage with famotidine in sepsis Our study which is performed in Anesthesia and Reanimation Unit of our faculty after Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Drug Researches Local Ethical Comitee and patients' relatives' written permission, has challenging topic of effects of histamine H2 receptor blokage with famotidine in sepsis on cardiovascular system and peripheral oxygene utilization. 10 confirmed sepsis cases having pulmonary and radial artery catheterization with curarization and sedation due to respiratory failure are taken in to this study. All patients were continously monitorized for electrocardiography, heart rate, mean arterial pressure, mean pulmonary arterial pressure, central venous pressure and arterial blood gases analysis were performed and with the help of pulmonary arterial catheter, cardiac output, cardiac index, pulmonary capillary wedge pressure, pulmonary vascular resistance, systemic vascular resistance, mixed venous oxygene saturation, oxygene delivery, oxygene consumption, arterio-venous oxygene content gradient and oxygene extraction ratio are measured. After hemodynamic monitorization, control measurements are performed; heart rate, mean arterial pressure, mean pulmonary arterial pressure, central venous pressure, cardiac output, cardiac index, pulmonary capillary wedge pressure, pulmonary vascular resistance, systemic vascular resistance, mixed venous oxygene saturation, oxygene delivery, oxygene consumption, arterio-venous oxygene content gradient and oxygene extraction ratio values were calculated. After the end of famotidine 40 mg 3 min. intravenous infusion, 4, 8, 12, 16, 30, 60, 120 minutes hemodynamic calculations discussed above are recalculated.