Postoperatif hasta kontrollü analjezide (PCA) epidural ile intravenöz yoldan verilen Morfin, Alfentanil ve Fentanil'in etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 115741
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET CESUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
C. ÖZET Son yıllarda postoperatif ağrı kontrolünde uygulanan yöntemlerden birisi olan PCA özel bir cihaz aracılığı ile hastanın kendi kendine analjezik tedavi uygulaması prensibine dayanan etkili bir ağrı kontrol yöntemidir. Opioid analjeziklerde etkilerinin gücü, uygulamanın relatif kolaylığı ve ucuz olmaları nedeniyle hasta kontrollü analjezide ilk seçenek olmaktadır. Biz de PCA ile daha etkili bir analjezi sağlayabilmek için i.v. ve epidural olarak opioidleri karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma üst abdominal cerrahi uygulanacak 60 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmamızda PCA şeması olarak bazal infüzyon+bolus doz tercih edildi. Epidural ve İ.V. PCA uygulanacak hastalar kendi aralarında rastgele 3er gruba ayrıldı. Epidural PCA uygulanacak tüm hastalar da Torakal 9 ile 11 arasında (T9-T10J10-11) uygun bir intervertebral aralık seçildi ve kateter yerleştirildi. Dengeli anestezi uygulanan tüm hastalarda indüksiyon: 5mg/kg thiopental, 0.1 mg /kg vekuronyum ile idame %35 02, % 65 N20 ve %1-1.5 izofloran ile sağlanıp gerektiğinde ek doz verildi. Operasyon süresin ce opioid ajan kullanılmadı. Morfin, Fentanil ve Alfentanil uygulanan Epidural ve İ.V. gruplar kendi aralarında rastgele üç gruba ayıldı. Yükleme dozu, tüm hastalara uyanma odasında hemen ameliyat sonrası dönemde yapıldı. Epidural PCA grubu (n=30) rastgele herbiri 10'ar kişilik 3 subgruba ayrıldı. Grup EM'e 2mg yükleme, 0.2mg/st bazal infüzyon ve 5 mg bolus doz Morfin, GrupEF'e 50ug yükleme, 10ug /st bazal infüzyon, 10ug bolus doz Fentanil, Grup EA'a 800ug yükleme, 200ug /st bazal infüzyon, 50ug bolus doz Alfentanil uygu landı. Her üç grubun kilitli kalma süresi15 dk. idi. İ.V. PCA grubu (n=30) da rastgele herbiri 10'ar kişilik 3 subgruba ayrıldı. Grup IM'e 2mg yükleme, 0.5mg/st bazal infüzyon ve 1mg bolus doz Morfin, GruplF'e 50ug yükleme, 10ug /st bazal infüzyon, 15ug bolus doz Fentanil, GruplA'a 800ug yükleme, 200ug /st bazal infüzyon, 200 \ıg bolus doz Alfentanil uygulandı. Her üç grubun kilitli kalma süresi15 dk. di. Analjeziğin etkinliğini değerlendirmek için, Vizüel Analog Skala (VAS), sedasyon skalası, solunum sayısı, nabız, kan basıncı oksijen saturasyonu parametreleri kullanıldı. Hastalar 48 saatin sonunda değerlendirilip PCA'ya son verildi. Yan etkiler, total infüzyon dozları ve istek / bolus oranı kaydedildi. 48 saat sonunda hastalardan yöntemi çok iyi, iyi, orta ve etkisiz olarak yararlanmalarına göre genel niteliksel olarak değerlendirmeleri istendi ve tüm veriler nonparametrik testle karşılaştırıldı.İntravenöz grupta daha erken olmak üzere her iki grupta da ağrı skoru anlamlı derecede azaldı (p0.05). Hiçbir olgu da solunum depresyonu ve hipotansiyon oluşmadı. Her üç gruptada yan etkiler yüzdesel olarak değerlendirildiğinde bulantı ve kusma intravenöz grupta, idrar retansiyonu ise epidural grupta daha fazla görüldü. Epidural ve intravenöz PCA uygulamalarının değerlendirilmesinde, her üç ilaç içinde Epidural grubun beğenilme oranı yüksek olup, bu durum özellikle Morfin de daha belirgin olarak görülmüştür. Sonuç olarak, İntravenöz ve Epidural yoldan kullanılan her üç ilaçta da, Alfentanil ve Fentanil de daha erken başlamak üzere etkin ve güvenli bir analjezi sağlandı. Eş değer analjezi için İntravenöz ve Epidural yoldan gerekli olan ilaç miktarı, Alfentanil ve Fentanil için benzer değerler iken, epidural Morfin miktarın da belirgin derecede azalma görüldüğünden dolayı, Alfentanil ve Fentanil'in i.v. kullanılması kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
IV D.SUMMARY PCA, One Of The Methods applied in Postoperative Pain Control, is an Effective Pain control method based on the principal of analgesics treatment application of the patient himself with the help of a special equipment. Due to the power of its effects and relative ease of the application and being cheap, opioidanalgesics should be the first alternative in controlled analgesia. In order to obtain more controlled analgesia, we aimed to compare opioids as l.v. and epidumlly. This study was carried out on 60 patients who would have abdominal surgery, in our study, Basal infusion - bolus dose was preferred as PCA scheme. The patients who would have PCA as i.v or epidurtly were divided into 3 groups randomly. A suitable intervertebral segments between 9 and 1 1 toracal were chosen in the (10 -1 1) and cathater was inserted. In whole patients who balanced anastehesia was aplied, induction: 5 mg/kg thiopental, 0.1 mg/kg vekuronium with maintenance dose 02 35% N20 65% and 1-1,5% isoflouran and when required supplement dose was given opioid agent wasn't used during operation. Epidural and i.v groups applied morphine fentanil and alfentanil were divided into three groups randomly. Loading dose was administered to nearly all the patients in waking up room afterwards postoperative period. Epidural PCA group (n=30) was divided in to three subgroups, each of which consists of 10 people. 2 mg loading, 0.2 mg/ st basal inusion and 5 mg bolus dose morphine for group EM, 50 ug loading, 10|i/st basal infussion andlOug bolus dose fentanil for group EF, 800 ug loading dose 200ug/st basal infusion and 150ug bolus dose alfentanil were administered. The duration of loching stay of each three groups was 15 minutes. IV PCA GROUP(n=30) was dividied intra three subgroups, each of which consists of 10 people. 2 mg loading, 0,5 mg/ st basal infusion and 1 mg bolus dose morphine for group İM, 50 ug loading, 10u/st basal infussion and 15ug bolus dose fentanil for group İF, 800 ug loading. 200ug/st basal infusion, 200ug bolus dose alfentanil were administered. Inorder to evaluate the effectively of analgesia, the number of respiration pulse - blood pressure oxygen saturation were used. After evaluating at the end of 48 hours, PCA was ended. Side effects, total infussion doses and reguest/bolus ratio were recorded. At the end of 48 hours, the who data were compared with non-parametric test.V The pain score, specially earlier in i.v group, was reduced signiflcatly in two groups (p0.05). There wasn't statistically significant distinction as regards Sp02 values and respiration number of hemodynamic parameters in each two groups (p>0.05). respiration depression and hypotension were'nt observed in none of the cases. When side effects were evaluated as percentage. Nausea and Vomitting in i.v. group, urea retantion in E.P group was more seen. In Conclusion, when used i.v. or EP, In three medicines, a safe analgesia was obtained with Alfentanil and Fentanil with the condition of being eariy.For the same analgesia, while the amount of medicine required for i.v. or Epidurally is the same for fentanil.as certain reduction is seen in the amount of Epidural Morphine, We conclude that Alfentanil and Fentanil should be administered i.v. aojKtiia»