Ratlarda sevofluran veya izofluran anestezisi altında ropivakainin hemodinamik ve kardiyak etkileri
Hemodynamic and cardiac effects of ropivacaine under isoflurane or sevoflurane anesthesia in rat
- Tez No: 115772
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET AMAÇ Bu araştırmada; ratlarda izofluran veya sevofluran anestezisi altında, ropivakainin oluşturduğu hemodinamik ve kardiyotoksik etkilerin incelenmesi planlandı. YÖNTEM ve GEREÇLER On sekiz Wistar-Albino erişkin, erkek rat, üç gruba ayrıldı: Grupî' de; izofluran, Grup S' de; sevofluran, Grup K (kontrol) ' nin yarısında izofluran, yarısında sevofluran ile anestezi verildi. İnvazif arteriyel kan basıncı ve EKG monitörizasyonu başlatıldı. Kontrol grubunda uygulanmakta olan volatil anestetik kapatıldı, tüm gruplarda 15 dakika stabilizasyon dönemi için beklendi. 3mg. kg"1. min-1 ropivakain infüzyonu başlandı. Kalp atım hızı ve ortalama arteriyel kan basıncı değerlerinde % 20 azalmanın ve QRS süresinde %20 uzamanın gerçekleştiği zamanlar saptanarak, verilen ropivakain miktarı hesaplandı. BULGULAR: Kalp atım hızı ve ortalama arteriyel kan basıncında % 20 azalma oluşturan ropivakain dozlarının, her iki volatil anestetik ile farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. QRS süresinde % 20 uzamaya yol açan ropivakain dozlarında; kontrol, izofluran ve sevofluran gruplarında fark saptanmamıştır. Disritmi; kontrol grubunda üç ratta belirlenip, 10 dakikalık izlemin sonuna dek süreklilik gösterirken, sevofluran grubunda hiçbir ratta disritmi gözlenmemiştir. İzofluran grubunda ise; bir ratta disritmi saptanmış, 115 saniye sonra sona ermiş ve izlem boyunca tekrar belirlenmemiştir. Hiçbir ratta asistoli gözlenmemiştir. TARTIŞMA ve SONUÇ: Bizim araştırmamızın sonuçları; izofluran veya sevofluran anestezisi altında, ropivakainin kardiyak ve hemodinamik etkilerinin erken belirlenebilmesi için, ropivakainin santral sinir sistemini stimülasyonu, her iki volatil anestetik ile baskılanacağından, ortalama arteriyel kan basıncı değerlerindeki azalmalara dikkat edilmesini ve kalp atım hızı, QRS süresinde uzama ve disritminin her zaman yol gösterici olmayabileceğini vurgulamaktadır. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY HEMODYNAMIC and CARDIAC EFFECTS of ROPIVACAINE UNDER ISOFLURANE or SEVOFLURANE ANESTHESIA in RAT PURPOSE The purpose of this study was to investigate the hemodynamic and cardiac effects of ropivacaine under isoflurane or sevoflurane anaesthesia in rat. METHODS Eighteen male rat received 3 mg. kg_1.min-1 ropivacaine intravenous infusion while ECG and invasive arterial pressure on a polygraph were recorded. Doses and time required to produce 20% reduction in heart rate and mean arterial pressure and 20% increase in duration of the QRS complex, presence of dysrhythmia and asystoli were determined in the presence of isoflurane (isoflurane group-I;n=6) or sevoflurane (sevoflurane group-S;n=6) and in the absence of volatile anesthetic (control group-K;n=6). RESULTS Group I and Group S had similar heart rate, mean arterial pressure values and duration of QRS at baseline. Heart rate and mean arterial pressure values at baseline were significantly higher in Group K than Group I and Group S. Doses required to produce 20% reduction in heart rate and 20% increase in duration of the QRS complex did not differ in all groups. Doses required to produce 20% reduction in mean arterial pressure did not differ between Group I and Group S. In Group K, there were no reduction 20% in mean arterial pressure. Three in Group K and one in Group I had dysrhytmia and asystole did not occur in any groups. DISCUSSION and CONCLUSION Previous data concerning the assesment of cardiotoxic effects of local anesthetics indicates the changes in mean arterial pressure, heart rate and QRS duration. We suggest the decreases in mean arterial pressure may be important while detecting accidental intravenous administration of ropivacaine under isoflurane or sevoflurane anesthesia. 51