Sezaryen operasyonlarında intratekal izobarik ropivakain ile ropivakain-morfin ve ropivakain-klonidin kombinasyonlarının karşılaştırması
Comparison of intrathecal isobaric ropuvacaine with combinations of ropivacaine-morphine and ropuvacaine-clonidine in cesarean sections
  1. Tez No: 115773
  2. Yazar: F. ESMA NUR KIRGIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMİLE ÖZTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6- ÖZET Sezaryen operasyonlarında spinal anestezi uygulamalarında %0.5 izobarik ropivakain ile %0.5 izobarik ropivakain-morfin ve %0.5 izobarik ropivakain - klonidin kombinasyonlarının etkilerini araştırdık. Intratekal olarak 25 gebeye 17.5 mg ropivakain(Grup R), 25 gebeye 15 mg ropivakain- 150 ug morfin (Grup RM) ve 25 gebeye 15 mg ropivakain -30 ug klonidin (Grup RK) kullanıldı. Duyusal ve motor blok özellikleri, hemodinamik değişiklikler, postoperatif analjezi ve yenidoğan üzerine etkileri ve yan etkileri değelendirildi. Spinal anestezide ropivakain, ropivakain- klonidin ve ropivakain- morfin kombinasyonlarının uygulanması yeterli duyusal ve motor blok oluşturmuştur. S2 dermatomuna gerileme zamanı grup RM'de grup R ve grup RK'den daha uzun bulundu. Grup RK 'de (8.8±0.7) 1. dk APGAR sonuçları grup R (9.3±1) ve grup RM 'ye(9.1±1) göre daha düşük idi. Umlikal kan pH'sı ve ö.dakika APGAR skorları gupla arasında benzerdi. Tüm gruplarda intraoperatif dönemde en sık gözlenen yan etki hipotansiyondur. Hipotansiyon oluşması ve efedrin ihtiyaçları (mg) karşılaştırıldığında grup RK'de grup R ve grup RM'ye göre daha fazla idi. Ayrıca grup RM 'de kaşıntı fazla iken ağız kuruluğu grup RK'de fazla gözlenmiştir. Sezaryen operasyonlarında intratekal 17.5 mg %0.5 ropivakain kullanımı yeterli anestezi oluşturmaktadır. 15 mg %0.5 ropivakain- 30 ug klonidin ve 15 mg %0.5 ropivakain -150 ug morfin kombinasyonlar ile mutlak ve etkin analjezi daha uzun sürmüş ve benzer blok özellikleri oluşmuştur. Her üç gupta oluşan hipotansiyon sıkça görülmüş ancak efedrin kullanımı ile kolayca tedavi edilmiştir. Maternal hipotansiyon anne üzerine kötü etki oluşturmadığı gibi yenidoğan üzerine de olumsuz etkileri olmamıştır. 56
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY We investigated the effects of intratechal isobaric 0.5% ropivacaine, isobaric 0.5% ropivacaine - morphine and isobaric 0.5% ropivacaine-clonidine combination in women undergoing cesarean deliveries. Twenty five parturients received 17.5 mg ropivacaine (Group R), twenty five parturients received 15 mg ropivacaine- 150 ug morphine (Group RM)and twenty five parturients received 15mg ropivacaine - 30 ug clonidine (Group RC) for spinal anaesthesia. Sensory and motor block, hemodynamics, postoperative analgesia, fetal outcomes and side effects were evaluated. Intratechal ropivacaine, ropivacaine-morphine and ropivacaine-clonidine provided effective sensory anaesthesia and motor block. S2 dermatome regression time was longer in ropivacaine-morphine combination than group R and group RC. APGAR in 1st minute was lower in group RC (mean 8.8±0.7) than group R (mean 9.3±1.0) and group RM (mean 9.1±1.0). Umbilical venous pH and and fifth minute APGAR scores were similar all the groups. Postoperative analgesia was prolonged by morphine and analgesic requirements decreased than group R and group RC. Sensory analgesia was prolonged by clonidine and analgesic requirements decreased than group R. Hypotension was the most common side effect in all groups intraoperatively, and ephedrine requirements was higher in group RC than group R and group RM. Dry mouth was observed more with clonidine. Pruritus was observed with morphine. We concluded that intratechal 17.5mg isobaric 0.5% ropivacaine provides efficient and safe anaesthesia for cesarean delivery. Addition of 30 ug clonidine to 15 mg isobaric 0.5% ropivacaine and 150 up, morphine to 15 mg isobaric 0.5% ropivacaine results in longer longer complete and effective analgesia with similar block properties. Hypotension was the most common side effect in all groups which was easily treated with ephedrine and did not effect maternal and neonatal outcome. 57