Obstrüktif üropatilerde MR ürografinin tanısal değeri
  1. Tez No: 115816
  2. Yazar: ÖZLEM İNCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN KARABACAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Obstrüktif üropatilerde en sık kullanılan görüntüleme yöntemleri ulrasonografı ve konvansiyonel intravenöz ürografidir. Ultrasonografi orta ve alt üreterin görüntülenmesinde yetersiz kalmaktadır. İntravenöz ürografi ise X-ışını kullanımı ve fonksiyonel böbrek olması zorunluluğu gibi dezavantajlara sahiptir. Bu çalışmada obstrüktif üropati durumlarında MR ürografınin tanısal değeri araştırıldı. Obstrüktif üropati şüphesi olan 36 hastanın ultrasonografi, intravenöz ürografi ve MR ürografi incelemeleri yapıldı. Çalışmada en büyük grubu oluşturan taş hastalığında MR ürografi ile %81.4 doğruluk oranı saptandı. Taş hastalığı dışındaki obstrüktif üropati nedenlerinde ise MR ürografi ile %100 doğrulukla tanı konuldu. Sonuç olarak MR ürografi üriner obstrüksiyonun tanısı ve nedenini, dilatasyonun ciddiyeti ve yerini tanımlamada ve patolojinin büyüklüğünü göstermede kaliteli imajlar sağlar. Özellikle kontrast madde ve X-ışını kontrendikasyonu olan olgularda (gebelik vs.) MR ürografi, obstrüksiyon nedenini göstermede primer inceleme yöntemi olmalıdır. Ayrıca MR ürografi, yakın gelecekte bazı endoskopik ve girişimsel yöntemlere temel oluşturabilecektir. 47
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Ultrasonography and conventional intravenous urography are most common usable methods in diagnosis of obstructive uropathies. The disadvantage of ultrasonography is a inability of visualizing middle an lower one thirds of ureter, while intravenous urography is using X-rays, also functionally extra loading effect on kidneys. MR urography provide high quality images for diagnosing and determining causes of urinary obstruction defining position and severity of dilalations as well as showing lokalization of the pathology. As a result, in this study the diagnostic value of MR urography on obstructive uropathies were investigated. MR urography established accuracy rate of 8 1.4% for stone diseases which form the largest group in this study, however in other causes of obstructive uropathy, MR urography provide 100% correct diagnosis. We think that MR urography should be a primary investigation in patients whit obstructive uropathy who have contrast media and X-ray contrindication (pregnancy etc.). In near future, MR urography may provide a base for some endoscopic and interventional methods. Dr. Özlem İNCE 48