Enfeksiyöz kaynaklı vertebra patolojilerinin ayırıcı tanısında direkt radyografi, BT ve MRG bulgularının karşılaştırılması
- Tez No: 115815
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖDEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, enfeksiyon kaynaklı vertebra patolojisi olan 48 hasta değerlendirildi. Hastaların direkt grafi, BT ve MRG ile elde edilen radyolojik tanıları histopatolojik ve mikrobiyolojik olarak aldığı klinik tanılar ile karşılaştırıldı. Enfeksiyöz spondilitlerin tipik özellikleri vurgulanıp ayrıca tanısı yapılmaya çalışıldı. Vakaların dağılımı; 28 (%58.3) tüberküloz spondilit, 12 (%25) piyojenik spondilit, 6 (%12.5) brusella spondilit, 2 (%4.2) kist hidatik spondiliti idi. Tanısal doğruluk oranı tüberküloz spondilitte % 96.42, piyojenik spondilitte % 91.6, Brusella spondilitinde % 100, paraziter spondilitte % 50 olarak bulundu. Direkt grafi, BT ve MRG' de; lezyonların seviyesi, kemik destrüksiyonu, disk tutulumu, parasipinal yumuşak doku tutulumu, epidural uzanım ve spinal deformite yönünden incelendi. Direkt grafi vertebranın enfeksiyöz tutulumunda başlangıç döneminde bulgu vermez ve paraspinal yumuşak doku net değerlendirilemez. BT ile yumuşak doku kalsifikasyonları MRG'ye göre daha net değerlendirilir. BT'nin daha ucuz ve yaygın olması ayrıca perkütanöz biyopsi gibi bazı yardımcı teşhis yöntemlerine izin vermesi avantajlarıdır. Multiplanar imaj kapasitesi ve yüksek yumuşak doku kontrastı sağlayan noniyonizan ve noninvaziv bir görüntüleme yöntemi olan MR, enfeksiyöz spondilitlerin tam ve takibinde önemli morfolojik- patolojik bilgiler veren en güvenilir radyolojik tam yöntemidir. MRG donanımındaki teknik gelişmeler, gelecekteki biyopsi ve aspirasyon işlemini daha da kolaylaştıracaktır. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Forty eight patients with infective spondylity were evelueted in this study. Radiologic diagnosis obtained from conventional radiography, CT and MRI were compared with clinic diagnosis proved to have infective spondylitis histopathologically and microbiologically. Differential diagnosis and typical features of infective spondylitis were made according to literatures. The causative agents percentages were 58.3% tuberculosis spondylitis, 25% pyogenic spondylitis, 12.5% brucellosis spondylitis and 4.2% hydatid cyst spondylitis. Percentege of positive diognosis were in tuberculous spondylitis 96.42 %, pyogenic spondylitis 91.6 %, brucella spondylitis 100 %, parasiter spondylitis 50 % Lesions level, spinal deformity, affected disc, paraspinal soft tissue invasion, epidural extension were estimated by plain radiography, CT and MRI. Early stage of vertebral infection and paraspinal soft tissue involvement can not be well evaluated by conventional radiography. CT can better detect soft tissue calcification than MRI. CT has advantages of be cheap, available and however it's complement to some helpful diagnostic methods like percutaneus biopsy. Non-ionizing and non-invasive MRI has a multiplaner capacities and high soft tissue contrast differentiation; therefore it is a most safe radyodiagnostic method in diagnosis and follow up the morphological and pathological findings of infective spondylitis. Technical evolution in MRI will make biopsy and aspiration more easy in the future. 59