Baş boyun tümörlerinin tedavi sonrası takibinde dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The Value of dynamic contrast enhanced magnetic resonance imaging in the follow-up previously threated head and neck cancers
- Tez No: 115825
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT KODALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII- ÖZET AMAÇ: Dinamik kontrastlı MRG'nin, baş boyun tümörü nedeniyle cerrahi veya radyasyon tedavisi almış olgularda takipte olası nüks tümör gelişiminin tedaviye sekonder gelişen fibrotik değişikliklerden ayırt edilmesinde faydalı bir yöntem olup olamayacağını, nüks tümör veya fibrotik değişiklikleri saptanan olgularda lezyonların dinamik opaklaşma özelliklerini karşılaştırarak araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Epitelyal kökenli baş boyun tümörü nedeniyle, cerrahi ve/veya radyasyon tedavisi uygulanmış ve en az altı ay önce tedavisi tamamlanmış olan 22 olgu çalışmaya alındı. Olgulara, aksiyel planda yağ baskılamalı olarak, spin-eko T1, T2, dinamik kontrastlı gradient-eko T1 ve spin- eko T1 ağırlıklı MRG yapıldı. MRG'ler, radyolojik ve klinik takip ve şüpheli olgularda biyopsi sonuçlarına göre, olgular tümör negatif veya pozitif gruplarına dahil edildiler. İki grup arasında, dinamik incelemelerden elde edilen lezyon ve kas opaklaşma oranları, maksimum opaklaşma hızı ve maksimum opaklaşma oranları karşılaştırıldı. BULGULAR: Olguların 7'si tümör pozitif, 15'i tümör negatif gruplara dahil edildiler. İki grup arasında lezyon opaklaşma oranları, kasa göre lezyon opaklaşma oranları, maksimum opaklaşma hızları ve maksimum opaklaşma oranları anlamlı olarak farklı bulundu (p0.05). SONUÇ: Baş boyun kanserlerinde, radyasyon tedavisi ve cerrahi tedavi sonrasında, nüks tümörün fibrotik değişikliklerden ayırt edilmesinde dinamik kontrastlı MRG faydalı bir yöntem olabilir. Dinamik MRG'nin diğer yöntemlere 53göre üstünlüğünün ve tümör nüksü ile fibrotik değişikliklerin ayırt edilmesinde yerinin belirlenmesi için, ileri araştırmalara gereksinim vardır. 54
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY PURPOSE: To investigate the value of dynamic contrast enhanced magnetic resonance imaging (MRI) of the head and neck in the differentiation of posttreatment fibrotic changes from recurrent carcinoma, by comparing dynamic contrast enhancement characteristics of lesions of previously treated head and neck cancer patients with fibrosis and recurrent tumor. MATERIAL AND METHODS: Twenty-two patients with previously treated epithelial carcinoma of the head and neck were studied by fat suppressed axial spin-echo T1, T2 and contrast enhanced T1 weighted and dynamic contrast enhanced gradient-echo MRI, at least 6 months after treatment by surgery and/or radiotherapy. Patients were divided into tumor positive and tumor negative groups according to the results of radiological assessment, radiological and clinical follow-up and/or biopsy. Lesion and muscle enhancement proportions, maximum enhancement proportion and maximum enhancement rates were statistically compared between two groups. RESULTS: Seven patients had a recurrent tumor confirmed by biopsy and included in tumor positive group. Fifteen patients were included in tumor negative group based on either follow-up or negative biopsy. Between two groups, lesion and muscle enhancement proportions, maximum enhancement proportion and maximum enhancement rates were found to be significantly different (p0.05). CONCLUSION: Dynamic contrast enhanced MRI of the head and neck, in the differentiation of posttreatment fibrotic changes from recurrent carcinoma, may be a valuable modality. 55