Pankreatikobilyer sistem hastalıklarında manyetik rezonans kolanjiyopankreatografinin endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi ile karşılaştırılmalı tanısal değerliliği
  1. Tez No: 115836
  2. Yazar: GÖKCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Çalışma, pankreatikobilyer sistem hastalıklarında tanısal endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERKP) ile karşılaştırmalı olarak manyetik rezonans kolanjiyopankreatografinin (MRKP) etkinliğini araştırmak amacıyla prospektif olarak gerçekleştirildi. MRKP ve ERKP ile elde edilen sonuçlar, cerrahi operasyon veya medikal tedavi sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan 43 olguya MRKP, 1,5 Tesla Superconductive Unit MR cihazı ile body phased-array coille yapıldı. MRKP öncesinde, pankreatikobilyer sistemi lokalize etmek için nefes tutmasız T2 ağırlıklı GE trf!2d sekans (TR:4.8, TE: 2.3/1) aksiyal ve koronal planlarda uygulandı. MRKP, HASTE sekans kullanılarak parakoronal ve aksiyal planlarda nefes tutmalı olarak gerçekleştirilip ardından, maximum intensity projection (MIP) imajlar elde edilmiştir. Toplam görüntüleme zamanı 7 dakika içerisinde tamamlandı. ERKP tüm olgularda aynı gün veya bir sonraki gün içerisinde gastroenterolojistler tarafından uygulandı. İstatistiksel analizler Chi-Square testi kullanılarak yapıldı. Çalışma sonucu, pankreatikobilyer sistemin en sık izlenen patolojilerini her iki yöntem de yüksek tanı değerleri ile doğru olarak tespit etmişlerdir. Koledokolityazis, kolanjiyokarsinoma ve ampullar tümör olgularını MRKP ve ERKP % 100 oranında doğru tanımaktadır. Kolelityazis olgularında MRKP ve ERKP'nin duyarlılığı sırasıyla %89.4 ve %100'dür. Safra kesesi karsinomasında ve kronik pankreatiti her iki teknikte doğru olarak göstermişlerdir. Sklerozan kolanjitte MRKP ile tanısal veri elde edilememiştir. Striktür olgularında MRKP ve ERKP'nin duyarlılıkları sırasıyla % 75 ve % 100'dür. Primer bilyer sirozda ERKP ve MRKP ile tanısal veri elde edilememiştir. Pankreatikobilyer sistem patolojilerinin değerlendirilmesi bir multimodalite işlemi olup geleneksel algoritimde. utrasonografi gibi noninvazif teknikler ilk olarak seçilir. MRKP, pankreatikobilyer patolojilerde, tanısal olarak oldukça güvenilir, kontrast madde ve iyonizan radyasyon gerektirmeyen, kolay ve hızlı uygulanabilir, ayrıca ekstraduktal yapılar hakkında ek bilgi sağlayan noninvazif bir tekniktir. MRKP'nin, fiyat etkinliği ve mevcudiyetine bağlı olarak diğer noninvazif görüntüleme yöntemleri ile yeterli tanısal bilgi elde edilemediği durumlarda, şüpheli pankreatikobilyer hastalıklarda tercih edilebileceği kanaatindeyiz. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aimed to determine the value of magnetic resonance cholagiopancreatography (MRCP) to compare prospectively with diagnostic endoscopic retrograd cholangiopancreatography (ERCP) in pancreaticobiliary diseases. The results obtained by MRCP and ERCP were compared with results of surgical operation or medical treatment in cases who haven't undergone surgical operation. Fourty-three patients with suspected pancreaticobiliary disease were referred for MRCP and ERCP examination. Prior to MRCP, we performed non-breath-hold T2-W GE trfi2d sequence (TR:4.8, TE: 2.3/1) to localize the biliary and pancreatic trees in coronal and axial planes. MRCP technique was performed using breath-hold HASTE (half-Fourier acquisiton single-shot turbo spin-echo) sequence in coronal and paracoronal planes followed by maximum intensity projection (MIP) reconstruction on 1.5 T superconductive MR unit with a body phased array coil. The ERCP was performed by gastroenterologists within same day or 1 day later. The results were assessed by Chi-Square statistic. As a result of our study, each imaging modality correctly demonstrated common pancreaticobiliary system abnormalities with high diagnostic accuracy. In choledocholithiasis, cholangiocarcinoma and ampullary carcinoma cases, diagnostic value of MRCP and ERCP was 100%. In cholelithiasis cases, sensitivity of MRCP was 89.4% whereas 100% in ERCP. Each technique correctly demonstrated 2 cases of gallbladder carcinoma, chronic pancreatitis. In sclerosing cholangitis, there could have acquired any data with MRCP. The MRCP was demonstrated 3 of 4 strictures (sensitivity 84%, specifity 100%). In a case of primary biliary cirrhosis, there were acquired no diagnostic data by MRCP and ERCP. To evalute pancreaticobiliary system pathology requires multimodalitary work-up and as a traditionally algorythm, non-invazive imaging techniques, such as ultrasonography are the first choice. The MRCP is highly reliable, quick and easy technique without contrast material and ionized radiation and we believe that, owing to availability and cost-effectivity, if there were acquired inadequate diagnostic information by other non-invazive imaging modality, MRCP can be considered for diagnostic evaluation of suspected pancreaticobiliary diseases. 51