Deneysel akut pankreatitte sefepim, G-CSF ve Sukralfat'ın bakteriyel translokasyona etkisi
The Effects of cefepime G-CSF and sucralfate on bacterial translocation in acute pancreatitis
  1. Tez No: 70053
  2. Yazar: TAHSİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
lnfeksiyoz komplikasyonlar mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir. Bakteriyel translokasyon akut pankreatite sekonder infeksiyonların nedeni olarak görülmektedir. Akut pankreatitte bazı temel faktörlerin bakteriyel translokasyonu uyardıkları saptanmıştır. Bunlar barsak mikroflorasının dengesini yitirmesi, intestinal mukozanın hasarı ve konakçı immun sistemindeki değişikliklerdir. Bu çalışmada sukralfat, neupojen ve dördüncü kuşak antibiyotik olan sefepimin akut pankreatitteki etkileri birbirinden bağımsız olarak araştırılması amaçlandı. Metod:Çalışmada 40 adet Wistar albino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanların tümünde pankreatikobilier kanal (PBK) bağlanarak akut pankreatit oluşturuldu. 1. grupta sadece PBK bağlandı, 2.grupta 30mg/kg/gün sefepim, 3. grupta 10(j,gr/kg/gün G- CSF ve 4.grupta 50 mg/kg/gün sukralfat verildi. Sıçanların tümü 4.günde sakrifiye edilerek, mezenterik lenf düğümü, pankreas.karaciğer ve dalağı mikrobiyolojik ve histolojik, kanın biyokimyasal analizi yapıldı. Sonuç:Mezenter lenf düğümünde ve pankreasta neupojen ve sukralfat bakteriyel translokasyonu kısmen, sefepim ise tamamen engelledi.
Özet (Çeviri)
Infectious complications are the major determinant of morbidity and mortality in acute pancreatitis. Bacterial translocation has been shown to be a cause of these secondary infections. Some general factors that promote translocation of bacteria have been identified and include disruption of indigenous intestinal microflora, damage of the intestinal mucousa and impaired host immune defenses. The effects of antibiotic, granulocyte colony-stimulating factor (G-CSF) and sucralfate on the rate of secondary infections in acute pancreatitis were evaluated in a rat model. Method: Fourtheen Wistar albino rats were studied. Pancreatitis induced in all rats by pancreaticobiliary duct ligation (PBDL). 1st group underwent PBDL only, 2nd group one half were given with 10jxg/kg G-CSF /day, 3rd group one half were given with 30 mg/kg cefepime /day, 4th group one half were treated with 50 mg/kg sucralfate/day. All rats were sacrificed on day 4, blood analysed and the mesenteric lymph nodes, pancreas, liver and spleen were cultured and studied histologically. Results: G-CSF and sucralfate prevented bacterial translocation in mesenteric lymph nodes and pancreas partially, but cefepime did completely.