Manyetik rezonans kolanjiopankreatografinin endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi ve ultrasonografi ile karşılaştırılması
- Tez No: 91908
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET MRKP,biliyer ve pankreatik kanalların görüntülenmesinde ERKP ve PTK ile elde edilenlere benzer görüntüler elde etmeyi sağlayan, kontrast madde enjeksiyonu, profilaktik antibiotik kullanımı veya sedasyon gerektirmeyen yeni ve noninvazif bir tekniktir. Bu çalışmanın amacı MRKP'nin tanısal doğruluğunu prospektif olarak belirlemektir. Pankreatobiliyer hastalık şüphesi olan 48 hastaya on aylık süre içinde MRKP uygulanmıştır. MRKP incelemeleri 1.5-T magnet (Magnetom Vision, Siemens) ve faz dizilimli vücut sargısı kullanılarak HASTE ve RARE sekansları ile gerçekleştirilmiştir. Tüm vakalardan yüksek kalitede tanısal görüntüler elde edilmiştir.MRKP bulguları direkt kolanjiografi, patolojik inceleme, operasyon, kesitsel görüntüleme ve klinik takip ile elde edilen son tanılar ile karşılaştırılmıştır.Tüm görüntüler kör tarzda iki radyolog tarafından yorumlanmıştır. 48 hastanın 16'sında biliyer sistem, 34'ünde pankreas normaldir. Bu normal vakalarda MRKP, tüm ekstrahepatik safra yollarını, sağ ve sol hepatik kanalları, safra kesesini, ve pankreatik kanal baş kısmını mükemmel derecede ortaya koymuştur. İntrahepatik safra yollarının üçüncü dallanmaları, sistik kanal, pankreatik kanal gövde ve kuyruk kısmı sırasıyla %94, %64, %97, %82 oranlarında iyi ve mükemmel derecede görüntülenmiştir. Sistik kanal 14 vakanın beşinde (%36), pankreatik kanal gövde ve kuyruk kısmı 34 hastanın sırasıyla bir (%3) ve beşinde (%15) vizüalize olmamış veya güçlükle belirlenebilmiştir. Toplam 32 hastada biliyer sistem, 14 hastada pankreas patolojisi saptanmıştır. Normal pankreatobiliyer sistemin, konjenital anomalilerin ve varyasyonların belirlenmesinde, biliyer striktür-obstrüksiyonların, safra yolu taşları, ekstrensek bası varlık ve düzeyinin ortaya konmasında, akut ve kronik pankreatit, pankreatik kanal taşı, psödokistler ve sklerozan kolanjitin gösterilmesinde MRKP'nin duyarlılık, özgüllük, PPD ve NPD'leri %100 olarak gerçekleşmiştir.Benign striktürler için bu değerler sırasıyla %92.3, %100,%100,%97.2, malign striktürler için %100, %97.6, %85.7, %100 olmuştur. Sonuç olarak çalışmamızda MRKP'nin toplam tanısal doğruluğu %98.6 olarak gerçekleşmiştir. Ancak sınırlı sayıda hasta olması nedeniyle hastalık subgruplarmda istatiksel olarak anlamlı değerler elde edilememiştir.Bu nedenle geniş hasta grupları ile ileri incelemelere gereksinim vardır fakat sık görülen pankreatikobiliyer hastalıklarda MRKP ERKP ve PTK'nın yerini alabilir. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY MRCP is a new.noninvazive imaging technique for the vizualization of the biliary and pancreatic ducts with images similar to those obtained with ERCP and PTC. No contrast medium injection, prophilactic antibiotic administration or sedation are required. The aim of this study is to access prospectively the diagnostic accuracy of MRCP versus ERCP/PTK and US. During a ten month period,48 patient with suspected pancreaticobiliary disease were submitted to MRCP. MRCP examinations were performed with a 1.5-T magnet (Magnetom Vision, Siemens) by body phase array coil using HASTE and RARE sequences. High quality diagnostic images were obtained in all the cases by MRCP. MRCP findings were correlated with final diagnoses those derived from direct cholangiography,pathologic examination, operation, cross-sectional imaging and clinical follow-up.AII images were blindly interpreted by two radiologists. The imaging findings were normal in biliary system of 16 patients and in pancreas of 34 patients. In these normal cases MRCP allowed excellent vizualization of the entire extrahepatic bile duct,right and left hepatic ducts, gallbladder and head of pancreatic duct. Third branches of intrahepatic bile ducts, cystic ducts, body and tail of pancreatic ducts can be vizualized by MRCP as good or excellent in 94%, 64%, 97% and 82% respectively. Cystic duct in five of 14 (36%) patients, body and tail of pancreatic duct in one (3%) and in five (15%)of 34 patients can not be vizualized or poorly delineated. Totally pathologic condition has been described in biliary systems of 32 patients and in pancreas of 14 patients. The sensitivity, spesifity, PPV, NPV of MRCP is 100% for recognition of normal pancreaticobiliary system, congenital anomalies and variations, for recognition the presence and level of biliary stricture-obstruction, bile duct calculi, extrinsinc impression, for recognition of acute and chronic pancreatitis, pancreatic duct calculi, pseudocysts, sclerozing cholangitis.These values for benign strictures are 92.3%, 100%, 100%, 97. 2% respectively and for malign strictures 100%, 97.6, 85.7%, 100% respectively. In our study final diagnostic accuracy of MRCP was as high as 98. 6%. But because of limited patients we didn't accurately obtained statistically significant values in different subgroups. This needs further investigations with larger patients,but MRCP can replace ERCP and PTC in frequently seen pancreaticobiliary diseases. 110