Hiperokojen karaciğer lezyonlarının levovist eşliğinde geç faz 'pulse inversion' harmonik ultrasonografi tekniği ile kantitatif değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of hyperechogenic liver lesions in late phase 'pulse inversion' harmonic ultrasonography with levovist
  1. Tez No: 115862
  2. Yazar: HALİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
74 ÖZET Amaç: Hiperekojen karaciğer lezyonlarının PIH US ile kontrast (Levovist) sonrası 3. dakikada malign-benign ayrımı yönünden kantitatif olarak değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza karaciğerde hiperekojen kitlesi bulunan, yaşları 40-73 arasında değişen 26 olgu dahil edildi. Olguların hepsine sırasıyla konvansiyonel US, kontrast öncesi ve sonrası 'pulse inversion' harmonik US ve kontrastlı trifazik spiral BT incelemeleri yapıldı. Ultrasonografik incelemeler, hepatobilier US alanında deneyimli ve olgular hakkında bilgisi olmayan iki radyolog tarafından kontrast öncesi ve sonrasında lezyonların ekojenitesi, belirginliği,sayısı ve çerçeve bulgusu yönünden değerlendirildi. BT ise olgular hakkında bilgisi olmayan iki radyolog tarafından değerlendirildi. İstatistiksel analiz 'SPSS for WINDOWS' paket programı, değerlendirmeler Mann-Whitney ve Wilcoxon testleri ile yapılmıştır, p değerinin 0.05'ten küçük olması anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Olguların 9'unda malign (7 metastaz, bir HCC, bir safra yolu kökenli adenokarsinom), 17'sinde benign (14 hemanjiom, bir FNH, bir FYA, bir inflamatuar psödotümör) lezyon saptandı. Malign olguların hepsinde (n=9) anlamlı ekojenite azalması ve belirginlik artışı izlendi. Benign olguların iki tanesinde ekojenite azalması ve belirginlik artışı izlendi. Belirginlik ise 15/17'sinde azalmıştı. BT ile; 14 olguda bir, 7 olguda iki-dört, 5 olguda beş ve üzeri sayıda lezyon izlendi. Çerçeve bulgusu iki metastaz olgusunda izlendi.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY Purpose: The digital evaulation of hyperechogenic focal liver lesions with PIH US for the differential diagnosis of benign and malign lesions 3 minutes after contrast agent (Levovist) injection. Material and methods: 26 patients with hyperechogenic liver lesions (ages between 40-73) were enrolled in this study. All patients underwent conventional US, non-contrast enhanced and contrast enhanced PIH US, triphasic spiral CT examinations. Two readers experienced in hepatobiliary US, who had no knowledge about patients, evaluated pre and post contrast images according to echogenicity, conspicuity, number and rim sign of lesions. CT examinations were evaluated by two other radiologist who also had no information about patients. Statistical analysis were performed with 'SPSS for WINDOWS' programme and evaluations were tested by Mann- Whitney and Wilcoxon tests. Differences with a p value less than 0.05 were considered statistically significant. Results: Nine malign (7 metastases, 1 HCC, 1 cholangiocarcinoma), 17 benign ( 14 hemangioma, one FNH, one focal fatty change and one inflammatory pseudotumor) lesions were detected. In all of the malign lesions (n=9) echogenicity decreased while conspicuity increased. In two benign lesions echogenicity decreased while conspicuity increased. In 15/17 of the benign lesions conspicuity decreased. We have observed the number of lesions 1, 2-4 and 5 or more lesions in 14, 7 and 5 patients consequtively. Rim sign was found in two patients with hepatic metastases.