Prostatın endoüretral sargılar ile köpek modelinde yüksek çözünürlükte görüntülenmesi
High resolution imaging of the prostate using endourethral coils in a dog model
  1. Tez No: 115861
  2. Yazar: ALİ YUSUF ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. TURGUT TALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
54 VI. ÖZET AMAÇ: Endoüretral ve endorektal sargılar ile prostatın bir hayvan modelinde yüksek çözünürlükte görüntülenmesi GEREÇ VE YÖNTEM: Prostatın yüksek çözünürlükte görüntülenmesi için üç farklı endolüminal sargı geliştirildi. Bu sargıların güvenirlik ve performanslarının test edilmesi için bir hayvan modeli oluşturuldu.Hayvan modeli olarak köpekler seçildi. Toplam 7 adet mongrel tipi köpek kullanıldı. Tüm işlemler genel anestezi altında gerçekleştirildi. 16 F 'Halka', 11 F 'Şerit' ve dual-prob endorektal sargılar farklı birliktelikler içinde kullanıldı. Aksiyel, koronal ve sagittal düzlemlerde T1A, T2A ve yağ baskılı T2A görüntüler alındı. Her bir birlikteliğin sağladığı sinyal miktarı ve çözünürlük kaydedildi. Endoüretral-endorektal sargı ikilisinin ürettiği sinyal miktarı in vitro ortamda polyakrilamid fantomlar kullanılarak ölçüldü ve pelvik sargı ile karşılaştırıldı. BULGULAR: 16 F 'Halka' sargı yüksek sinyal ve yüksek çözünürlükte görüntüler sağladı. Ancak üretraya yerleştirilmesi aşamasındaki teknik problemlerden ötürü bu sargı sonraki deneylerde kullanılmadı. 1 1 F 'Şerit' sargı ve dual-probdan oluşan endoüretral-endorektal sargı ikilisi, 16 F 'Halka' sargının sağladığı çözünürlükten daha yüksek çözünürlükte (TlAK'de 11755 mikron, T2AK'de 156 mikron) görüntüler sağladı. Aynı sargı ikilisinin, PAP sargısına göre 2 ila 20 kat daha fazla sinyal sağladığı tespit edildi. SONUÇ: Endoüretral ve endorektal sargıların birlikte kullanımları ile gerçekleştirilen endoüretral MR, prostat bezinin yüksek çözünürlükte görüntülenmesinde başarıyla uygulanabilecek bir yöntem olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
56 VH. İNGİLİZCE OZET (SUMMARY) PURPOSE: High resolution prostate imaging by using endourethral and endorectal coils in an animal model. MATERIAL AND METHODS: Three new endoluminal coils for high resolution imaging of the prostate were developed. To test the safety and performance of these coils an animal model has been set. Dogs were chosen as the animal model. A total number of 7 mongrel dogs were used. All procedures were conducted under general anesthesia. 16 F 'Loop', 11 F 'Loopless' and dual-probe endorectal coils were used with different combinations. Tl-, and regular/fat supressed T2 weighted images were obtained in axial, coronal and sagittal planes. Resolution and signal of each combination has been recorded separately. The amount of signal provided by the endourethral-endorectal coil combination has been measured by using an polyacrylamid phantom and compared with the signal of the pelvic coil. RESULTS: The 16 F 'Loop' coil alone provided a high level of signal and high resolution images. But due to technical difficulties during its insertion to the urethra, mis coil could not be used in further experiments. The endourethral-endorectal coil combination provided better resolution (117 micron for T1WI, and 156 microns for T2WI) than the resolution of 16 F57 'Loop' coil. This coil combination also provided 2-20 fold more signal compared to the regular pelvic coil. CONCLUSION: Endourethral MRI, with the combination of endourethral and endorectal coils is a new and promising technique for high resolution imaging of prostate.