Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde çalışan hekimlerin hasta kayıt sistemi hakkındaki düşünceleri ve elektronik hasta kayıt sisteminden beklentileri
Physicians opinion about the patient record system and their expectations from electronic patient record system in Hacettepe University İhsan Doğraaamacı Children Hospital
  1. Tez No: 115908
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEN ALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yılmaz, A., Hekimlerin Hasta Kayıt Sistemi Hakkındaki Düşünceleri ve Elektronik Hasta Kayıt Sisteminden Beklentileri: Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Bu çalışmada hasta dosyalan ve bilgisayarlı tıbbi kayıt sisteminin birlikte kullanıldığı H.Ü. İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde çalışan hekimlerin halen kullanılmakta olan hasta kayıt sistemi hakkındaki düşünceleri ve elektronik hasta kayıt sisteminden beklentilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşılması için geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonunda, hasta dosyalarının mevcut yapısıyla; hekimlerin hasta dosyalarına istedikleri sürede ulaşamadıkları (%77,9), hastanın tıbbi bilgilerinin düzenli ve okunaklı olarak kaydedilmediği (%87,4), dosyalarda kullanılan formların içerik ve kullanım kolaylığı açısından yetersiz olduğu (%75,8), hastanın tanı ve tedavisi için bilgi ihtiyacını karşılamadığı (%50,5), bilimsel araştırma yapmanın kolay olmadığı (%80,9), tıbbi kayıtların gizliliği ve mahremiyetini sağlayamadığı (%86,3) düşüncesinde oldukları bulunmuştur. Halen kullanılan bilgisayarlı tıbbi kayıt sisteminin yapılan işi kolaylaştırdığı (%60), laboratuvar sonuçlarına ulaşmada kolaylık sağladığı (%87,4), hastalara ait bilgilerin paylaşımını sağladığı (%45,3), tıbbi araştırmalara ve tıp eğitimine katkı sağlamadığı (%50,5), tıbbi kayıtların gizliliği ve mahremiyeti beklentilerini sağlayamadığı (%48,4), düşüncesinde oldukları bulunmuştur. Hekimlerin kayıtların tamamen elektronik ortama taşınarak kağıtsız olarak tutulması (%69,5), internet üzerinden hastalara eğitici bilgiler verilebilmesi (%55,8), sistemin genel kabul görmüş tedavi kılavuzlarına ve protokollerine erişimi sağlaması (%92,6), hastanın alerji vb. bilinmesi tıbbi özellikleriyle ilgili uyarı sağlayan yapıyı içermesi (%100), güncel hastalık ve tıbbi girişim kodlama sistemlerine sahip olması (%95,8), tıbbi verilerin sistemden rapor, metin, grafik vb. şekilde elde edilebilmesi (%93,7), sisteme veri girişinde kolaylık sağlayabilecek teknolojik kolaylıklar içermesi (%96,8), seminer, kongre bildirileri gibi bilimsel yayınları paylaşma olanağı sağlaması (%94,7) beklentisinde olduklar ı bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : Hasta Kaydı, Tıbbi Kayıt, Elektronik Hasta Kaydı, Elektronik Tıbbi Kayıt, Hastane Bilgi Sistemi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Yılmaz, A., Physicians' Opinions About the Patient Record System and Their Expectations From Electronic Patient Record System: Institute of Health Sciences, Health Institutions Management, Master of Science Thesis, Ankara, 2002. This research is carried out with the aim to determine the physicians' opinion about the patient record system and their expectations from electronic patient record system in H.Ü. İhsan Doğramacı Children Hospital where both the computerised medical record system and the paper based record system are still in use. As a result of this research, the physicians' opinions were identified as that they could not access to the patient records at the right time (77.9%), the medical information of patients were not recorded regularly and legible (87.4%), the forms used in files were inadequate in terms of content and usage (75.8%), and not suitable to meet the information needs of patients for their diagnosis and treatment (50.5%), to facilitate the scientific research (80.9%), and to ensure privacy and confidentiality of medical records. Computerised medical record system which also have been used were indicated by physicians as a facility in working (60%), in access to laboratory test results (87.4%), and communication of patient information (45.3%). However they stated that it has not contribute to medical research and education (50.5), and did not provide the privacy and confidentiality of medical records. The expectations of physicians were identified as all of the records should be transferred to electronically system (69.5%), it should provide educational information for patients through internet (55.8%). Structural peculiarity of record systems were expected as the capability for providing access to general accepted treatment guidelines and protocols (92.6%)), alert and warning configuration to notify patients' medical conditions i.e. allergy (100%), current disease and medical intervention coding or classification systems (95.8%), retrieving data from system in a form such as reports, text, and graphics (93.7%), technological facilitation in data input (96.8%), and possibility to disseminate scientific publications such as seminar or congress reports (94.7%). Keyword : Patient Record, Medical Record, Electronic Patient Record, Electronic Medical Record, Hospital Information System