Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde tükenmişlik ve iş doyumunun incelenmesi
Examining Burnout and Job Satisfaction of Nurses Working in Pediatric Units
- Tez No: 420137
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma pediatri hemşirelerinin tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerini ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi ve Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde çocuk dahiliye, çocuk cerrahi, çocuk yoğun bakım ve çocuk acil kliniklerinde en az 6 aydır çalışan 235 hemşire oluşturmuştur. Veriler sosyo-demografik veri formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota Doyum Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde gruplar arası farklılıkların belirlenmesinde Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve ölçek puanları arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların çoğunun kadın (%89.8), evli (%57.0), lisans mezunu (%71.9) ve çocuk sahibi olmayan (%53.2) hemşireler olduğu saptanmıştır. Tükenmişlik ölçeği puan ortalamaları duygusal tükenme alt boyutu 20.0±6.89, kişisel başarı alt boyutu 19.7±4.43 ve duyarsızlaşma alt boyutu 5.7±3.38 olarak bulunurken, iş doyumu ölçeği genel doyum puan ortalaması 2.6±0.62 olarak bulunmuştur. Tükenmişlik ve iş doyum düzeyleri arasında her alt boyutun birbiriyle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out as cross-sectional descriptive design with the aim of determining burnout and job satisfaction levels and relationship between two concepts in pediatric nurses. The study sample consisted of 235 nurses who work in Hacettepe University Faculty of Medicine, İhsan Doğramacı Pediatrics Hospital's and Sami Ulus Gynecology & Obstetrics and Pediatrics Training and Research Hospital's Pediatric Medical and Surgical Clinics, Pediatric and Neonatal İntensive Care Units and Pediatric Emergency Units. Participants were recruited according to have minimum pediatric experience of 6 months. Data were collected by implementing questionnare form which has been prepared by the researcher, Maslach Burnout Inventory and Minnesota Satisfaction Questionnaire. During the evaluation of data, parametric statistics including one-way ANOVA and Independent Sample t Test for group comparisons, and Pearson Correlation Tests for relations among quantitative variables were used. According to the data, 89.8% of the nurses were female, 57.0 % of them were married, 71.9 % of them were graduated from nursing licence program and 53.2% of them hadn't child. According to the findings of the study, nurses emotional exhaustion mean score was found 20.0±6.89, personal accomplishment mean score was found 19.7±4.43, depersonalization mean score was found 5.7±3.38 and nurses' overall satisfaction score was found 2.6±0.62. Sub scales of burnout and satisfaction scales were related with each other at statistically significant level (p0.05).