APF jel ve APF köpük ile topikal florid uygulamasının tükürük ve idrar flor düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması
An investigation of the offects of topical fluoride applications with APF gel and APF foam on salivary and urinary fluoride levels
- Tez No: 115957
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAĞMUR ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6107
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Pedodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA 2002 Gül TOSUN APF Jel ve APF Köpük ile Topikal Florid Uygulamasının Tükürük ve İdrar Flor Düzeyleri Üzerine Etkisinin Araştırılması Bu çalışmanın amacı“APF jel ve köpük ile topikal florid uygulamalarını takiben tükürük ve idrar flor seviyelerinde meydana gelen değişiklikleri değerlendirmek”tir. Bu amaçla 60 kişiden oluşan çalışma grubu ikiye ayrılarak herbir gruba APF jel ve köpük uygulanmıştır. Uygulama yapılmadan önce her bireyden normal flor değerlerini tespit etmek amacıyla tükürük ve idrar örnekleri alınmıştır. Topikal florid uygulamaları tek kullanımlık kaşık sistemi ile yapılmıştır. Uygulamayı takiben 2 saat, 24 saat ve 1 haftanın sonunda idrar ve tükürük örnekleri alınmıştır. Toplanan örneklerin flor tayini Orion marka iyon analizöre bağlı Orion marka spesifik florid iyon elektrodu ile yapılmıştır. APF jel ve köpük uygulamaları sonunda 2 saat ve 24 saatin sonunda alınan tükürük örneklerin kontrol değerlerinden yüksek ve aralarında istatistiksel fark olduğu saptanmıştır. Bir haftanın sonunda ise tükürük değerlerinin normal seviyeye geri döndüğü gözlenmiştir. APF jel ve köpük gruplarının karşılaştırılmasında ise APF jelin hem 2 saat hem de 24 saatlik tükürük örneklerinin APF köpük grubundan daha yüksek flor konsantrasyonuna sahip olduğu bulunmuştur. Aynı zaman dilimlerinde her iki gruptan alman idrar örneklerinde ise 2 saat ve 24 saate ait değerler kontrol değerlerinden istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. Bir haftanın sonunda idrar seviyeleri normal düzeyine geri dönmüştür. İdrar örneklerinde de tükürük örneklerinde olduğu gibi APF jel grubunun 2 saate ait flor konsantrasyonlarının köpük grubundan yüksek olduğu gözlenmiş ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Her iki grubun 24 saat ve 1 haftaya ait flor konsantrasyonları arasında ise istatistiksel fark gözlenmemiştir. 87
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY An investigation of the effects of topical fluoride applications with APF gel and APF foam on salivary and urinary fluoride levels Aim of this study is to determine fluoride levels of the salivary and urinary before and after topical fluoride APF gel and foam applications. Sixty adults volunteer, aged 20-23 were studied. The subjects were randomly divided into 2 groups. Prior to applications of topical fluoride gel and foam, urinary and salivary samples were collected as control samples. Topical fluoride applications were applied by using disposable trays to mouth. After topical fluoride applications, at 2 and 24 hours and 1 week salivary and urinary samples were collected. All samples were analyzed for fluoride using ion specific elelctrode (Orion 9609) and ion analyzor (Orion EA 910). During 2 and 24 hours following APF gel and foam applications, fluoride salivary values were significantly higher than control values. After one week, salivary values returned to baseline levels. APF gel group and foam were compared for both 2 and 24 hours, and values of APF gel were found higher than APF foam group. The urinary values for 2 and 24 hours after APF gel and foam applications were found higher than control values. At the end of one week, urinary fluoride levels returned to normal levels. After APF gel and foam applications, the differences between the mean values of urinary for 2 hours were found significant but values for 24 hours and one week were not significant. 88