Sütten erken kesilen İsviçre esmeri x doğu anadolu kırmızısı ve simmental x (İsviçre esmeri x doğu anadolu kırmızısı) melezlerin farklı koşullardaki büyüme özellikleri
- Tez No: 2047
- Danışmanlar: PROF.DR. MACİT ÖZHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; Atatürk Üniversitesi Ziraat İşletme sinde yetiştirilen İsviçre Esmeri ve bunların Doğu Anadolu Kırmızısı ile;çiftleştirilmesdiı?*n elde. edilen Q2* Q3 / melez buzağıları ve Simmental ile İsviçre Esmeri X Doğu Anadolu Kırmızısı melez buzağı larının erken sütten kesilerek/ farklı koşullardaki büyüme özellik lerinin saptanması ve karşılaştırılmasıdır. Deneme materyalini oluşturan her bir hayvana sütten kesime kadar 157 kg, süt içirilmiştir. Sütten kesimden sonra deneme hayvan ları kesif yem alan ve almayan şeklinde iki gruba ayrılmıştır» Kesif yem grubunda her hayvana günde ortalama 2 kg, kesif yem verilmiştir» Kesif yemin konpozisyonu aşağıdaki gibidir. % Karışımdaki Yemler 27.50 Arpa 21.00 Buğday 22.50 Pamuk Toh. Küs. 17.50 Kepek 1.50 Kemik Unu ' 1,00 Tiiz İ.ÖÖ Kireç Taşı 5.00 Melas 3.00 ^ Vitamin ve İz Mineral Karışımı Genotip grupların doğum ağırlığı ortalamaları 35.36 + 1.35 ile 32.13 + 1,13 kg arasında değişmiş, doğum ağırlıkları bakımından farklılıklar önemli çıkmamıştır.Erkok buzağılar ile dişi buzağılar arasında doğum ağırlıkları bakımından çok önemli (pı&O.Gl) farklar olmasına karşın* daha sonraki devrelerde gerek ağırlıklar ve gerekse ağırlık artışları bakımından farklılıklar önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Araştırmanın koşullarında sütten kesim ağırlığı ortalaması 51.00 + 0.02 kg; sütten kesim öncesi günlük ağırlık artış ortalaması 0.277 + 0.01 kg; haftalık ağırlık artış ortalamaları ise 0.520 + 0.30 ile 2.717 + 0.17 kg. arasında bulunmuştur. Dört ve altı aylık ortala maları sırasıyla 70.04 + 1.07 ve 94.72 + 0.27 kg? sütten kesim sonra sı günlük ağırlık artış ortalaması 04309 + 0.02 kg; sütten kesim sori*- rası 14 er günlük peryotlarda ağırlık artış ortalamaları 2.501 + 0.60 ile 4.475 +0.45 kg. arasında bulunmuş, bu devrelerde genotip grupları ve cinsiyetler arasındaki farklılıklar önemli olmamıştır (p^O.05). Sütten kesim sonrasında yemleme şekline göre kesif yem veril meyen grupta 4 ve 6 aylık ağırlıklar sırasıyla 61.73 + 1.60 ve 70*50 + 4.01 kg; kesif yem grubunda ise 70.3$ £ 1.43 ve 110. 93 + 3.22 kg. olarak saptanmış.tır.. Gruplar arasındaki farklılıklar çok önemli bulunmuştur (P< 0.01). Dört ve altı aylık yaşta kesif yem grubu, di ğer gruba sırasıyla % 21 ve 29 oranlarında üstünlük sağlamıştır. Ke sif yem grubu ile diğer grupta* sütten kesim sonrası 6 aylık yaşa ka dar günlük ağırlık artış ortalamaları sıraöiyia 0.536 +0.02 ve 0.241 + 0.04 kg. olmuş ve. farklilıkiar çS°k Önemli bulunmuştur (P0»05). Yanlız ön incik çevresi bakımından erkek ve dişi buzağılar arasında, doğum ve.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted, to determine and compare the certain growth traits of early weaned calves that raised at different feeding systems. The calves were obtained from the Research Farm of the Agricultural College of Atatürk university. Some of the calves were purered Brown Swisses. Some G2 and G^ crosses of Brown Swiss Eastern Anatolian Red's and still some of them -were croses of the Simtnental x Brown Swiss x Eastern Anatolian Red cattle. During the weaning period, each animal were given 157. Kg pf milk. After weaning period the experimental animals were divided into two groups; one of the groups had 2. Kg of concentrate daily and the other had no concentrate at all. Composition of the concentrate used was as follows. % Ingredient 27.50 ? Barley '.21.00 ' Wheat 22.50 f Cotton Seed Meal 17.50 Wheat Bran 1.50. Bone Meal. 1.00. Salt 1.00 Lime Stone 5.00 Molasses 3.00 Vitamin and trace Mineral frremix Birth weight averages of the genotype groups were ranged between 35.36 + 1.35 to 3.2.13 + 1.13' kg. and the difference in birth weight was found not significant (l>>0.05). The differences in weighth at birth were highly significant (P,,,.