Cephalometric evaluation of the modified maxillary protraction face mask
- Tez No: 116007
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TOROS ALCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
2.2. Türkçe Özet: Bu araştırmanın amacı, yeni modifiye edilmiş bir maksiller protraksiyon yüz maskesinin etkilerini incelemekti. Bu çalışmaya 12 hasta(7 kız 5 erkek) dahil edildi; hastalar Marmara Üniversitesi dişhekimliği fakültesi ortodonti bölümü kliniğine gelenler arasından seçildi. Kız hastaların yaşları 8.33 ile 13.66 arasında ortalama 12.14 idi. Erkek hastaların yaşları 11.83 ile 13.58 rasında ortalama 12.80 idi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 12.42 idi. Tüm hastalar retrognatik maksilla ve ortognatik mandibulaya sahip iskeletsel Sınıf III bireylerdi. Her hasta için akrilik cap splintli full coverage hyrax genişletme vidası hazırlandı ve 7 gün boyunca hızlı palatal genişletme yapıldı. 7nci günde, özel olarak tasarlanmış yüz arkı ve Petit tip yüz maskesi ile protraksiyon tedavisi başlatıldı. Yüz arkı, kuvvetin uygulanma noktasını maksillanın direnç merkezinden geçirmek üzere yükseltmek ve her iki tarafta da paralel elastik kuvvet uygulamak için yukarı doğru büküldü. Tek taraflı 500 gm kuvvet uygulandı ve hastalar yüz maskesini 16saat/gün giymek üzere yönlendirildiler. Tedavi ortalama 7.5 ay sürdü. Yüz maskesinin uygulanmasından önce ve çıkarılmasından ve akrilik cap splintin uzaklaştırılmasından hemen sonra lateral sefalometrik filmler alındı. Aşağıdaki sonuçlar bulundu: 1. Uygulama A noktasını öne doğru 2.41 mm hareket ettirerek başarılı oldu. 2. Maksillanın saat yönünün tersine rotasyon olmaksızın öne translasyonu sağlandı. 3. Maksiller oklüzal düzlem saat yönünde belirgin rotasyon gösterdi. 4. Maksiller dişlerin saat yönünde rotasyonu nedeniyle maksiller dişler uzadı ve geriye doğru yattı. 5. Hem maksillanın öne doğru uzamasına, hem de yüz maskesinin chin cup etkisine bağlı olarak, mandibula aşağı ve geriye doğru yer değiştirdi.Sonuç olarak, Nanda'nın 1980'de tanıttığı yüz arkından modifiye ettiğimiz yeni yüz arkımızla, maksillayı gövdesel olarak öne aldık ve aynı zamanda tüm protraktiv kuvvetlerin maksillayı öne almak için kullanıldığı daha etkili bir kuvvet sistemine sahip olduk ki, daha önceki yüz maskesi tasarımında protraktiv kuvvetin sadece bir kısmı maksillayı öne almakta kulanılabiliyordu ve daha az etkili bir kuvvet sistemi vardı.
Özet (Çeviri)
Sonuç olarak, modifiye EBB apareyi ile iskeletsel Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyon, yüzün vertikal boyutu artmadan üst çenenin ve üst dişlerin geriye, alt çenenin ve alt dişlerin ileriye hareketi ile iskeletsel ve dişsel Sınıf I ilişkiye geçmiştir.3. Maxillary occlusal plane showed a significant clockwise rotation. 4. Maxillary incisors were extruded and retroclined because of the clockwise rotation of maxillary dentition. 5. The mandible was displaced downward and backward due to both anterior elongation of the maxilla and the chin cup effect of the face mask. In conclusion, by introducing our new face bow design, which was modified from the one introduced by Nanda in 1980, we were able to protract the maxilla bodily and at the same time to have a more effective force system where the whole given protractive force was utilized in protracting the maxilla, while in the previous face bow design only part of the protractive force was utilized in maxillary protraction and thus had less effective force system.