Maksiller retrognatik olgularda farklı üç tip protraksiyon yönteminin, ortodontik ve ortopedik etkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
Cephalometric evaluation of orthpedic and orthdontic effects of three types of protraction methods in maxillary petrognathic cases
- Tez No: 164041
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
1.ÖZET M.Ü. Ortodonti A.D. arşivinde maksiller retrognatiye bağlı iskeletsel Sınıf III olgulara maksiller protraksiyon işlemi uygulananlar seçilmiştir. Bu olgular içerisinden, Klasik Protraksiyon Yüz Maskesi (11 olgu), MMPH (17 olgu) ve Modifiye Yüz Maskesi (12 olgu) kullanılarak protraksiyon işlemi gerçekleştirilenler ayrılmıştır. Elde edilen lateral sefalometrik radyografiler üzerinde 14 referans nokta ve 3 düzlem belirlenmiştir. Bu noktalar referans alınarak toplam 14 iskeletsel (8 açısal ve 6 doğrusal), toplam 8 dişsel (4 açısal ve 4 doğrusal) ölçüm yapılırken, toplamda 22 açı veya uzunluk ölçülmüştür. Ölçümler, iskeletsel ve dişsel olarak iki gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Cephalometric Evaluation of Orthpedic and Orthdontic Effects of Three Types of Protraction Methods in Maxillary Retrognathic Cases The archive of M.Ü. Department of Orthodontics is scanned and the Class III cases treated with maxillary protraction are selected. Among these, cases that are treated using Classic Protraction Face Mask(11 cases), MMPH(17 cases) and Modified Protraction Face Mask(12 cases) are selected. On the lateral cephalograms, 14 reference points and 3 reference planes are marked. 14 skeletal measurements (8 angular and 6 linear) and 8 dental measurements (4 angular and 4 linear) are done. in total, 22 measurements (angular ör linear) are evaluated in two groups vvhich are skeletal and dental. Data gathered from the measurements are evaluated by various statistical methods.