Tek taraflı dudak-damak yarıklı olgularda ortopedik tedavi ve sekonder kemik grefti uygulamasının çene-diş-yüz kompleksi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of secondary bone graft ing and orthopedic intervention on the dentofacial complex in unilateral cleft lip patients
- Tez No: 229936
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dudak ve/veya damak yarıkları en sık karşılaşılan kranio-fasial deformitelerdendir. Bu bireylerde sıklıkla saptanan bulgu, orta yüz gelişiminde geriliktir. Maksiller retrognatizm ile kombine olarak maksillanın horizontal yönde daralması ve dental arkın kollapsı tedavi problemlerinin başında yer alır.Bu çalışmanın amacı; maksiller yetersizlikle birlikte seyreden tek taraflı dudak ve/veya damak yarıklı olgularda, transversal yönde genişletme ve protraksiyon sonrasında, yarık bölgeye kemik grefti uygulamasını takiden dişlerin sürdürülmesi ve olgunun ortodontik rehabilitasyonunun çene-diş-yüz sistemi üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, unilateral komple dudak ve/veya damak yarıklı, 8-13 yaşları arasında 20 hasta çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Hastalara ?modifiye Spring-jet? apareyi ile genişletme, daha sonra da Delaire ortopedik yüz maskesi ile protraksiyon uygulanmıştır. Ortopedik tedavi sonrası yarık bölgesine iliak kemikten alınan otojen kemik grefti uygulanmıştır. Hastalardan tedavi öncesi ortopantomograf, lateral sefalometrik, posterio-anterior sefalometrik, üst oklüzal ve el-bilek filmleri ile maksillo-fasial tomografileri çekilmiştir. Tedavi sonunda da aynı dökümanlar alınarak yapılan analizler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Çalışmanın bulgularına göre; Spring-jet apareyi ile üst çene genişliği iskeletsel olarak arttırılmıştır. Delaire ortopedik yüz maskesi kullanımı sonrası A noktası, ön kafa kaidesine göre belirgin bir şekilde öne hareket etmiştir. Posterior ve anterior çapraz kapanışlar atlatılmıştır. Yumuşak doku profili, orta yüzün öne getirilmesi ile ideal estetik görünüme yaklaşmıştır. İliak kemikten alınan otojen sekonder kemik grefti yarık bölgesine başarılı olarak eklenerek yeni kemik oluşumunu sağlamıştır. Yarık bölgesinde oluşturulan bu yeni kemik sayesinde, kanin dişlerin doğal yoluyla veya ortodontik tedavi yardımıyla sürdürülmesi sağlanmıştır. Bilgisayar tomografisi ile elde edilen 3 boyutlu görüntülerin yarık bölgesinin ve kemik greftinin hacim ölçümlerinde başarılı bir yöntem olduğu gösterilmiştir.Sonuç olarak dudak ve/veya damak yarıklarında istenilen ortopedik etkileri elde etmede Spring-jet apareyi ve Delaire ortopedik yüz maskesi kombinasyonu başarı ile kullanılabilir bir yöntemdir. Ayrıca sekonder kemik grefti, yarık bölgesinde yeni kemik yapımı ile bölgedeki dişlerin sürdürülmesine veya protetik girişimlere olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
CLP is one of the most common craniofacial deformities. The most common finding seen in CLP patients is the maxillary deficiency. The main problems observed which treatment should be aimed at might be the maxillary retrognathism in combination with transversal deficiency and the collapse of the maxillary arch as well.This study aimed at investigating the dentofacial effects of secondary bone grafting and guidance of teeth erruption following maxillary expansion and protraction in unilateral CLP patients with maxillary deficiency. 20 individuals presenting with unilateral CLPs aged between 8 and 13 years were included in the study. Maxillary expansion was carried out by ?modified Spring Jet Appliance? and ?Delaire face mask? was utilized for protraction. Autogen bone grafting was applied through iliac bone. Lateral cephalometric, panoramic, anteroposterior, maxillary occlusal, hand-wrist radiographs together with maxilla-facial tomographies were collected for evaluation. The statistical analyses were carried out on these data.According to the results; orthopedic maxillary expansion was determined, point A moved forward in relation to the anterior craniofacial base as a consequence of protraction with Delaire face mask and posterior and anterior cross-bites were corrected. Soft tissue profile was improved by forward translation of the mid-face. Autogen iliac bone grafting procedures were carried out successfully. By the utilization of new bone formed in the grafting area canines erupted successfully. The method was concluded to be highly successful after evaluating 3D bone volume measurements by tomography.It can be concluded that a combination of modified spring jet appliance with Delaire face mask is a safe and effective method for the orthopedic intervention of unilateral CLP patients. Moreover, autogen bone grafting utilized the new bone formation and tooth erruption therefore by facilitating prosthodontic intervention.