Ege bölgesi bazı halk ilaçları üzerinde etnofarmakognozik bir değerlendirme
Ethnopharmacognosical evaluation on some traditional medicine from Aegean region
  1. Tez No: 116027
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Anadolu'da kullanılan halk ilaçlarının saptanmasına katkıda bulunmak amacıyla İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü ile ortak bir çalışma yürütülmüş ve Ege Bölgesinden bitki örnekleri toplanmıştır. Bu tez çalışmasında GİLAM koleksiyonunda saklanan bu örneklerin botanik tayini gerçekleştirilmiş, bitkiler hakkında halk tarafından verilen bilgiler bilimsel veriler ile karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılmıştır. 180 örnekten 106 adedinin turu tam olarak tayin edilebilmiştir. Tayin edilen her örnek için halk tarafından verilen bilgiler, literatürden derlenen bilgiler ve yayınlanmış araştırmalar tezde verilmiştir. Bazı farklı bitkilere ayni yöresel adin verildiği, bazı bitkilerin ise yörelere göre farklı kullanılışları olduğu saptanmıştır. Bitkilerden 80 adedinin kullanılışının literatür bilgileri ile uyum gösterdiği 26 adedinin ise literatür bilgileri ile uyuşmadığı görülmüştür. Sonuç olarak aşağıda isimleri verilen türler üzerinde kimyasal ve farmakolojik araştırmalar yapılmasının yararlı olacağı kanısına varılmıştır. Achillea millefolium Achillea nobilis Adiantum capillus-veneris Artemisia absinthium Capsella bursa-pastoris Cistus salviifolius Dryopteris pallida Equisetum ramosissimum Helichrysum plicatum subsp. plicatum Hyoscyamus niger Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus 140Laurus nobilis Malva sylvestris Menta pulegium Mentha suaveolens Micromeria myrtifolia Origanum onites Pistacia terebinthus subsp. terebinthus Rhus coriaria Salvia officinallis Teucrium polium Thymus serpyllum Urtica dioica Ziziphora taurica subsp. taurica 141
Özet (Çeviri)
In order to achieve a contrubition to the determination of the traditional herbal remedies utilized in Anatolia, a collaboration with Istanbul University, Faculty of Art and Sciences, Department of Social Anthropology was achieved and plant samples were collected from the Egean Region. In this thesis research, a botanical identification study was performed on the plant samples in GILAM (Scientific and Technical Research Centre of Traditional Medicine) collection and the samples were evaluated comparing the data achieved from the local people with the scientific findings. 106 of a total of 180 plant samples were identified. The data provided by the local people, previous studies in the literature and published articles have been included in the thesis. It was observed that same regional names have been issued to different species and also that their implementation may vary. It was determined that while the usage of 80 of the plant samples were in tally with the literature data, the usage of 26 samples failed to match with literature data. Consequently, we consider that it would be useful to make further chemical and pharmacological investigations on the following 24 plants: Achillea millefolium Achillea nobilis Adiantum capillus-veneris Artemisia absinthium 142Capsella bursa-pastoris Cistus salviifolius Dryopteris pallida Equisetum ramosissimum Helichrysum plicatum subsp. plicatum Hyoscyamus niger Juniperus oxycedrus subsp. oxycedrus Laurus nobilis Malva sylvestris Menta pulegium Mentha suaveolens Micromeria myrtifolia Origanum onites Pistacia terebinthus subsp. terebinthus Rhus coriaria Salvia officinallis Teucrium polium Thymus serpyllum Urtica dioica Ziziphora taurica subsp. taurica 143