Cost comparison of clay brick and AAC masonry walls employed in seismic resistant masonry and reinforced concrete building construction
Depreme dayanıklı yığma ve betonarme binalarda tuğla ve gazbeton blokların maliyet karşılaştırması
- Tez No: 116393
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
oz DEPREME DAYANIKLI YIĞMA VE BETONARME BİNALARDA TUĞLA VE GAZBETON BLOKLARIN MALİYET KARŞILAŞTIRMASI BOZKURT, H.Burak Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Haluk SUCUOĞLU Aralık 2001, 143 sayfa Bu çalışmada gazbeton bloklar ve tuğla bloklar farklı bölme duvar malzemeleri olarak kullanılmıştır. İki ana kısımdan oluşan çalışmanın ilk kısmında, duvar malzemesinin yığma binaların deprem dayanımna etkisi incelenmiştir. Bu amaçla iki örnek yığma proje seçilmiştir. İki farklı duvar malzemesi için deprem yönetmeliğine göre hesaplanan eşdeğer deprem kuvvetleri altında her bir duvarda oluşan kesme gerilmeleri hesaplanmıştır. Bu kesme gerilmeleri her duvar malzemesi için Eurocode 6' ya göre hesaplanan kesme dayanımları ile karşılaştırılmış ve gazbeton yapıların tuğla yapılara oranla daha fazla deprem güvenliği sağladığı görülmüştür. Tuğla duvarlarda Eurocode 6 'ya göre yeterli kesme dayanımım sağlayabilmek için ayrıca düşey deliklerin harçla doldurulması gerekmektedir. Türkiye'de bu uygulama yapılmadığı için iki yığma sistem arasında maliyet karşılaştırması yapmak tam mümkün olmamıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, çok katlı betonarme çerçeve binaların deprem dayanımı incelenmiştir. Bu amaçla 4 ve 8 katlı iki bina seçilmiştir. Bu iki bina bölme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COST COMPARISON OF CLAY BRICK AND AAC MASONRY WALLS EMPLOYED IN SEISMIC RESISTANT MASONRY AND REINFORCED CONCRETE BUILDING CONSTRUCTION BOZKURT, H.Burak M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Haluk SUCUO?LU December 2001, 143 pages Autoclaved Aerated Concrete (AAC) blocks and clay bricks (CB) are used as alternative infill masonry wall material in this study, which is composed of two main parts. In the first part, the influence of masonry wall material on the seismic performance of unreinforced masonry buildings is studied. For this purpose two sample projects are selected. The shear stresses on the walls are calculated under equivalent seismic forces according to Turkish Seismic Code for each project using two different wall materials. The shear stresses are controlled against the shear resistance of each wall material, and it is observed that AAC blocks satisfy the seismic strength requirement according to Eurocode 6 better than the CB. Furthermore, the CB walls require the perpend joints to be grouted in order to satisfy the shear strength requirement under the equivalent seismic force. Since, this is not a common practice in Turkey, it could not be possible to make an exact cost comparison between these two masonry systems. m