A Differential attack on single round of SAFER
'Safer' şifresi'nin tek çevrimine ayrımsal saldırı
- Tez No: 116411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz. * 'SAFER" ŞIFRESI'NIN TEK ÇEVRİMİNE AYRIMSAL SALDIRI ERKAN, Hamdi Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Melek D. YÜCEL Aralık 2001, 83 sayfa Bu tezde, simetrik blok tipi şifre algoritmalarından olan ve Massey tarafından önerilen SAFER (Güvenli ve Hızlı Şifreleme Yordamı) [1] üzerinde çalışılmış ve SAFER şifresinin ilk çevrimine iki değişik aynmsal kriptanaliz (saldırı) yöntemi uygulanmıştır. İlk yöntem ikil düzeyinde ayrımsal kriptanalizdir ve bu yöntemin literatürde bulunan diğer ayrımsal kriptanaliz yöntemlerinden farkı, çıktı vektörlerini sekizli sözcükler yerine ikil ikil incelemesidir. Daha önce Araş [2] tarafından bulunan s-kutuların zayıflıkları genelleştirilerek tüm algoritma için birtakım zayıf girdi farkları bulunmuştur. Algoritmanın başarımı Katı Çığ Ölçütü'ndeki düzgelenmiş hataya göre ölçülmüştür. İkil düzeyindeki saldın sonucunda, aranan anahtarın uzunluğu 64 ikilden 54 ikile düşürülmüştür ki, bu durum, algoritmanın anahtarını bulmak için 264 deneme yerine 254 deneme yapılması anlamına gelmektedir.İkinci olarak, J.L. Massey'in SAFER'a uyguladığı sekizli düzeyinde ayrımsal kriptanaliz yöntemi tekrarlanmıştır. Tek çevrimlik SAFER için girdi-çıktı farklarının olasılıkları bulunmuş, ve bu olasılıkların en büyük değerleri SAFER'ın sekizli farklarının özelliklerini vermek amacıyla tablolanmıştır. Ortalamalar Massey'in çalışmasındaki gibi anahtarlar üzerinden alındığında benzer değerler bulunmasına rağmen, bazı deney sonuçlarımız Massey'in SAFER için yaptığı Markov şifresi varsayımıyla çelişmektedir. Öte yandan, ortalamalar girdiler üzerinden alındığında, en yüksek girdi-çıktı farkları olasılıkları önemli ölçüde artmış ve bunlara karşılık gelen zayıf anahtarlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kriptografi, ayrımsal kriptanaliz, simetrik blok şifreler, SAFER, katı çığ ölçütü. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A DIFFERENTIAL ATTACK ON SINGLE ROUND OF SAFER ERKAN, Hamdi MSc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Melek D. YÜCEL December 2001, 83 pages In this thesis, the SAFER (Secure and Fast Encryption Routine) algorithm, which is a symmetric block cipher proposed by Massey [1], is studied and single round of this cipher is subjected to two types of differential cryptanalysis. First type is a bitwise differential cryptanalysis method; and it differs from the related works, which treat the output vectors of the algorithm bytewise. Generalizing a weakness of the substitution boxes, which was previously announced by Aras [2], some weak input differences are found for the first round of the algorithm. The performance is measured with respect to the normalized error in Strict Avalanche Criterion (SAC). As a result of bitwise cryptanalysis, the key length that should be searched for one round of the algorithm decreases from 64 bits to 54 bits, which means that 254 trials are needed instead of 264 trials. m