Three-dimensional unstructured grid generation by advancing layer method
İlerleyen tabaka yöntemi ile üç boyutlu yapısız çözüm ağı üretimi
  1. Tez No: 116410
  2. Yazar: UĞUR KAKAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ALEMDAROĞLU, DR. EDAL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İLERLEYEN TABAKA YÖNTEMİ İLE ÜÇ BOYUTLU YAPIŞIZ ÇÖZÜM AĞI ÜRETİMİ KAKAŞÇI, Uğur Yüksek Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nafiz ALEMDAROĞLU Yardımcı Tez Yöneticisi: Dr. Erdal OKTAY Aralık 2001, 121 sayfa Bu tezin asıl amacı, Navier-Stokes çözüm ağı üretiminin ilk basamağı olacak şekilde, ilerleyen tabaka yöntemi ile üç-boyutlu yapışız piramit elemanlı sınır tabakası çözüm ağı üretmektir. Diğer hedefi, yüzey gridi verilmesi halinde, karmaşık geometriler etrafında üç-boyutlu yapışız Euler çözüm ağlan da üretmektir. Bu metot herhangi bir geleneksel ilerleyen cephe tabanlı Euler çözüm ağı üreticisi ile birleştirilebilme esnekliği gibi bir avantaja sahiptir. Bununla birlikte, bu çalışmada, ilerleyen cephe yöntemi, hem viskozitesiz hem de viskoziteli çözüm ağı üretimi için kullanılmıştır.Her ne kadar ilerleyen cephe tekniği, viskozitesiz akış uygulamaları için izotropik elemanlar üretmek için kullanılsa da, bu mevcut metodun en büyük katkısı, viskoziteli akış bölgeleri için anizotropik elemanların geliştirilmesidir. Mevcut hibrid viskoz çözüm ağı üretim tekniklerinden farklı olarak, bu yöntem tamamen yapışız çözüm ağı üretimine dayanmaktadır. Diğer tamamen yapışız çözüm ağı üretim metotları bu biçimde büzülmüş elemanlar elde etmek için yetersizdir. Bu metot kavramsal olarak basit olmasına rağmen güçlüdür ve karmaşık konfigürasyonlar için yüksek kaliteli viskoziteli çözüm ağlan üretebilecek kapasitededir. Bu tezde sonuç olarak, ilerleyen tabaka yöntemi ile üç-boyutlu yapışız piramit elemanlı çözüm ağı üreten kod geliştirilmiştir. Bu kod, metodun yeteneklerim sergileyebilmek için bir dizi test problemi üzerinde kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler : İlerleyen Tabaka Yöntemi, Yapışız Çözüm Ağı Üretimi, Sayısal Akışkanlar Dinamiği, Sınır Tabaksı Çözüm Ağı Üretimi, Prizmatik Çözüm Ağı Üretimi, Çözüm Ağı Yumuşatılması, Piramit Eleman Oluşturma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THREE-DIMENSIONAL UNSTRUCTURED GRID GENERATION BY ADVANCING LAYER METHOD KAKAŞÇI, Uğur MSc, Department of Aeronautical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nafiz ALEMDARO?LU Co-Supervisor: Dr. Erdal OKTAY December 2001, 121 pages The main objective of this thesis is to generate a three-dimensional unstructured tetrahedral boundary layer grid by advancing layer technique as a first step of Navier-Stokes grid generation. The other purpose is even to generate three- dimensional unstructured Euler grids around complex geometries if the surface grid is known. This method has the benefits of the flexibility of coupling with any traditional advancing-front based Euler grid generators. However, in this study, the advancing- layer process is used for the generation of both inviscid and viscous grid generation. Although, the advancing layer method is used to generate isotropic elements for inviscid flow applications, the major contribution of this present method is the development of anisotropic elements for viscous flow regions. mUnlike the existing hybrid viscous grid generation techniques, this procedure relies on a totally unstructured grid generation strategy. Other totally unstructured grid generation methods are inadequate to obtain such kind of stretched cells. Although this method is conceptually simple, it is powerful and capable of producing high quality viscous grids for complex configurations. As an outcome of this thesis a three-dimensional unstructured grid generation code, which uses advancing layer method, is developed. This code is being used on a series of test cases to demonstrate the capability of the method. Keywords : Advancing Layer Method, Unstructured Grid Generation, Computational Fluid Dynamics, Boundary Layer Grid Generation, Prismatic Grid Generation, Mesh Smoothing, Tetrahedronization IV