Sanal görüntüleme için geometrik bir model tasarımı ve veri güncellemesi
A Geometrical model design and data updating for virtual imaging
  1. Tez No: 116595
  2. Yazar: HALUK EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi SANAL GÖRÜNTÜLEME İÇİN GEOMETRİK BİR MODEL TASARIMI VE GÜNCELLEMESİ Haluk EREN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Eğitimi Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 120 Görüntü işleme ATS'de önemli bir rol oynar. Trafik düzeni daha ziyade görsel bilgileri kapsadığından robotik görme ATS'de bir zorunluluktur. Lazer radardan ya da mikrodalga radardan elde edilen derinlik haritası, görüntü işleme için bir giriş şeklinde düşünülebilir. Bu tezdeki önerilen sistem, 2-B uzaysal geçici görüntüleri kullanarak otomatik trafik takibi için pahalı olmayan bir tertibattır. İki pencere dilimi içerisinden trafiği gözlemek üzere otoyoluna bir kamera yerleştirmek suretiyle herbir şerit için panaromik bir bakış görüntüsü ile epipolar bir düzlem görüntüsü oluşturulabilir. Bu sistemin sadece araçları saymak ve hızlarını tahmin etmekle kalmadığı, gündüz vakti gölgeler ve gece ışıklan gibi muhtelif ışık şartlarında 3-B ölçümleri kullanarak taşıtları sınıflandırabileceği de gösterilmiştir. Bu tezde önerilen ikinci yaklaşım ise 60 metre mesafeden 20 cm boyundaki cisimleri algılayabilen lazer ve stereo esaslı otoyolu engel algılama sistemleridir. Birinci sistem, bilinen lazer erimi esaslı işlemeden daha iyi bir şekilde yüzey durumunu ölçmek amacıyla lazer yoğunluğunu kullanmaktadır. Düşey engellerin yatay yollardakinden çok daha kuvvetli lazer dönüşü sağlaması gerektiği bilinmektedir. Ayrıntılarıyla incelenen ikinci sistem model esaslı bir stereo tahmin yöntemidir. Yol ve CCD sensörün doğru bir şekilde modellenmesi ile pahalı 3-B bir düzeneğe ihtiyaç olmadan engel algılama yapılabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis A GEOMETRICAL MODEL DESIGN AND DATA UPDATING FOR VIRTUAL IMAGING Haluk EREN Fırat University Graduate School of Natural arid Applied Sciences Department of Electrical Education 2002, Page: 120 Image processing plays an important role in ITS. Since traffic environment heavily depends on visual information, machine vision must be used in ITS. Depth map from laser radar or microwave radar could be treated as an input to image processing. The proposed system in the thesis is an inexpensive system for automatic traffic monitoring using 2D spatio-temporal images. A panaromic view image and an epipolar plane image can be formed for each lane, mounting a TV camera above a highway to monitor the traffic through two slice windows. It has been shown that the system can not only count vehicles and estimate their speeds, but also classify them using 3D measurements under various light conditions, including shadows in daytime and lights at night. The second approach proposed in the thesis is related to highway obstacle detection systems, laser and stereo based, which can detect 20 cm obstacles at 60 meters. It has been used laser intensity to provide a more direct means of measuring surface orientation than traditional laser range-based processing in the first system. It is well known that vertical obstacles should provide stronger laser returns than the horizontal road. The second system which is analysed in details, is a predictive model- based stereo method. It has been presented that obstacle detection can be implemented without expensive 3-D construction by means of accurate modeling of the road and CCD sensor.