Stok kontrolu ve bakım-onarım işletmesinde bir uygulama
Inventory control and an application in a maintenance-repairment operation unit
- Tez No: 11661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL EROL(ERDOĞMUŞ)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
STOK KONTROLÜ VE BAKIM-ONARIM İŞLETMESİNDE BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Güllü DO?AN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat-1990 ÖZ Stok kontrolü, üretim veya hizmet sistemlerinde, yöneticileri yakından ilgilendiren yönetim politikaları içerisinde önemli bir yere sahiptir. Stok kontrolü, tutarlı bir politika izleyerek tüketici taleplerini istenilen miktar ve zamanda, en düşük maliyetle karşılayabilmek amacıyla; işletmenin büyüklüğüne, mâli olanaklarına, yönetim politikalarına v.b. faktörlere bağlı olarak, mevcut stoklarının istenilen düzeyde tutulması için yapılan işlem ve faaliyetlerdir. iyi düzenlenmiş bir stok kontrol sistemi, ne kadar ve ne zaman sipariş verileceğini veya üretim yapılacağını sürekli olarak izler. Böylece, gelecekteki talepleri karşılamada güçlük çekilmemesini, günümüzde paranın değerinin hızla değişmesi nedeniyle ortaya çıkacak maliyet artışlarının kontrol dışı kalmamasını ve etkin bir çalışma yapılmasını sağlar. Bu nedenle, bu tez çalışmasında bir telekomünikasyon işletmesinde etkinliği yüksek olan bakım-onarım bölümünde stok kontrol çalışması yapılmıştır. Çalışma sırasında stok takibi konusunda bir paket program da yazılmıştır. II
Özet (Çeviri)
INVENTORY CONTROL AND AN APPLICATION IN A MAINTENANCE-REPAIRMENT OPERATION UNIT (M. Sc. Thesis) Güllü Doları GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February-1990 ABSTRACT Inventory control has an important place in production or service units and in management policies which is interested by directors.The purpose of inventory control is to supply consumer demands with minimum cost in desired time and amount by means of firms facilities like finans, management policies, etc. They try to make their inventory level to meet these demands every time. A good organized inventory control system, every time follows that, when and how much demand will be, and how much goods will be produced. Also it provides, to not meet a problem of not supplying market demands in the future and because of value of money to not meet with a financial problem. For that reason, in this thesis working on inventory control in the maintenance and repairment departmant which has an importance place in telecomunication management was done. Also a computer program about the inventory-following is added to thesis. Ill