İmar uygulamaları (arsa ve arazi düzenlemesi)
18 of the building code (Land and plat re-arrangement)
  1. Tez No: 11662
  2. Yazar: SADETTİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN UYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
18. MADDE İMAR UYGULAMALARI (ARSA VE ARAZI DÜZENLEMELERİ) (Yüksek Lisans Tezi) Sadettin GÜNDÜZ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1990 oz Arsa ve arazi düzenlemelerinin ülkemizde geçirdiği evrelerin incelenmesindeki amaç, imar uygulamalarının yasal yönlerini ve tarih içindeki seyrini gözler önüne koyabilmektir. imar uygulamalarının ülkemiz dışındaki ülkelerde ki uygulamasını ele alarak arsa ve arazi düzenlemesin de oldukça ileri gelişmelere sahne olan Batı Almanya' daki çalışmaların ve uygulanan modellerin bu konuya getirdiği yeni boyutlar incelendi. Yürürlükte olan imar kanunumuzun 18. maddesine göre uygulanmakta olan alan eşitliği yöntemi ve bu yöntemin ortaya koyduğu çözümlerin incelenmesine çalışıldı. imara alınan arazilerin imardan önceki ve sonraki değerlerinin eşitlenmesine dayalı Prof. Dr. Nazmi YIL DIZ* mda üzerinde çalıştığı bedel eşitliği yönteminden kesitler alınarak anlatıldı. Planlanan nüfusun plana alman toplam alana oranı ile bulunan yapı hakkının arsa ve arazi düzenlemelerin de parselin yer değiştirebilmesine karşın yapı hakkının sürekli korunması esasına dayalı yöntem ve getirdiği yeni boyutlar ele alındı. III
Özet (Çeviri)
18 OF THE BUÎLDÎNG CODE (LAND AND PLAT RE- ARRANGEMENT) (M.S.C. Thesis) Sadettin GÜNDÜZ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCÎENCE AND TECHNOLOGY January- 19 90 ABSTRACT The purpose of examining the phases of land and plat re-arrangement in Turkey is to reveal the legal aspects and evolution through history of urban develop ment regulations. Urban development practices in other countries were studied and the dimensions added by the models employed in the West Germany a country where such practices are highly advanced, in connection with the land re-arrangement were scrutinized. Efforts were then made to examine the method of equal areas provided for in article 18 of the current urban development law and the solutions put forward by this method. Some sections were taken from and explanations made on the method of equal values, a method based on the equalization of the values of land before and after the planning, which is currently investigated by Prof. Dr. Nazmi YILDIZ. A method, based on the protection of development rights calculated by the ratio of the population within planning area to the. total.area planned and the exchangeability of the building plot itself through and re-arrangement, was studied with the new dimensions it has introduced. IV