Sürekli yapı sistemlerinin optimum boyutlandırılması
Optimum design of continuum structural systems
  1. Tez No: 116613
  2. Yazar: SEDAT SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
m ÖZET Doktora Tezi SÜREKLİ YAPI SİSTEMLERİNİN OPTİMUM BOYUTLANDIRILMASI Sedat SAVAŞ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2002, Sayfa 93 Sürekli yapı sistemler içerisinde, kemer barajlar kompleks ve maliyeti yüksek yapılar olduğundan, bu tip yapıların optimum boyutlandırılması problemi önemli bu yer teşkil etmektedir. Bununla beraber yapılan uygulamalarda, kemerin geometrisi dairesel kabul edilmiştir. Ancak çok katsayılı yüksek mertebeden polinomlar kullanılarak daha optimum çözümler elde edilebilir. Bu amaçla sunulan çalışmada bu tip polinomlar kullanılarak ICE 5. nolu barajın statik, dinamik yükler altında baraj-rezervuarının tam dolu ve boş hali gözönüne alınarak baraj gövde hacminin optimizasyonu yapılmıştır. Sonuç olarak, daha önce yapılan çalışmalarla bu tez çalışması karşılaştırıldığında, daha ekonomik baraj geometrisi elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : Sürekli yapı sistemleri, optimum boyut, kemer baraj
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY PhD: Thesis OPTIMUM DESIGN OF CONTINUUM STRUCTURAL SYSTEMS Sedat SAVAŞ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Optimum design of arch dams catagorized as continuum structural systems has an impartant role due to being more complex and costly. Although, Geometry of arch dams generally have been taken as circular in the applicotions, so fer, more optimum solutions can be optained by using the function with multi-coeffients and high order. The volume of ICE fifth type arch dam is optimized under the static and dynamic loads by considering the cases of full and empty of rezervoir-dam in this study. Consequently, optained arch dam geometry in the thesis are more economical than results of previous studies in the literature. Key Words : continuum structural systems, optimum design, arch dams